Sanayiden Memurluğa, Memurluktan Müdürlüğe

Burdur ve birkaç ilçesinde programlarım vardı. Tefenni İlçe Milli Eğitim Müdürü ile gençlerle ilgili muhabbet ederken, okul ve askerlik sonrası yeniden okumaya başlayan ve önemli başarılar elde eden öğrenciler-den konu açıldı. Güvenlik görevlisi olarak başladığı iş hayatında, müdürlüğe yükselen arkadaşımı anlattım. İlçe Milli Eğitim Müdürü kendisiyle birlikte çalışan Şube Müdürü Ali Büke’nin benzer bir hikayesinin olduğunu anlattı. Kısa bir çay muhabbeti yaptığımız Ali Bey’den, yaşadığı süreci bana özetleme-sini istedim. Kendisinin bana gönderdiği başarı hikayesini özetleyerek aldım buraya.

Bir Garip Yolcu, Hayat Yolunda

Antalya İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra okul hayatıma uzun bir ara verdim. 1989 yılı yazında oto sanayide çalışmaya başladım. Sanayide çırakların öğrenim gördüğü Çıraklık Eğitim Merkezi’nde 4 yıl boyunca öğrenime devam ederek, oto tamirciliği kalfalık belgesi aldım. Abimin askere gitmesiyle birlikte aileme yardımcı olmak için babamın mobilya dükkanında bir süre çalıştım, askerliğimi yapıp geldikten sonra evlendim.

Oto tamirciliği mesleğime 1998 yılında sanayide bir usta ile iş ortağı olarak çalışmaya başladım. Hayatımı etkileyen şeylerden biri de 17 Ağustos 1999 yılında ülkemizde meydana gelen depremdir. 1999 yılında dönemin hükümeti kaynak bulmak için ilk kez devlet memurluğu sınavı düzenledi.

Sabah 08.00’den akşam 21.00-22.00’ye kadar işyerinde çalıştım. Devlet Memurluğu sınavlarına geceleri uykusuz kalarak çalıştım ve 200 bin kişinin girdiği sınavda 1.614 sıraya girdim. Bana en büyük desteği veren çok kıymetli eşim Emine Hanım’dır.

ÖSYM tarafından yapılan 2. yerleştirme ile Antalya Kemer İlçesi Arslanbucak İlköğretim Okuluna hizmetli olarak 2000 yılında atanarak, okuldaki görevime başladım. Okuldaki görevime başladığımda kişinin kendisini geliştirmesi için okumanın ne kadar önemli olduğunu anladım. Çevremde benimle aynı kaderi paylaşanlara örnek olmak için 2001 Şubat döneminde Açık Liseye kaydımı yaptırdım. 2003 yılı haziran ayında liseyi bitirdim. Aynı yıl üniversite giriş sınavına girerek, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü kazandım.

Gönüllü olarak, Kurum Müdürü’mün teklifi ve Valilik Makamı’nın onayı ile lisenin hem hizmetlisi hem memuru olarak. Her iki görevimi azami gayretle yapmak için çalıştım ve her daim rabbim yardımcım oldu.

Millî Eğitim Bakanlığı 2005 yılında ilk kez görevde yükselme sınavı ile hizmetli kadrolarından, boş memur kadrolarına memur alımını ilan etti. Yapılan sınavda Antalya genelinde iyi bir puan alarak Varsak Lisesine memur kadrosunda atandım. Memleketim açılan liseden 2006 yılında ilk mezunları verdikten sonra, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnsan Kaynakları birimine geçici olarak görevlendirildim. Bu görevde 3 yıl çalıştım. Millî Eğitim Bakanlığı şeflik için görevde yükselme sınavına düzenledi, bu sınavda İlimizde 3. oldum ve Kepez İlçesi’ne Şef olarak 2009 yılında göreve başladım. Aynı yıl Lisans eğitimimi tamamladım.

 

Bakanlığımız 2013 yılında açmış olduğu 40 bin kişinin girdiği sınavı kazanarak mülakata girdim ve mülakatta başarılı oldum. Yargı kararı ile Tefenni İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne şube müdürü olarak 2017 tarihinde atandım ve görevime başladım.

Ben sınava hazırlanırken, herkes torpilin yoksa boşuna uğraşma diyordu. Ben sadece gayretime ve Allah’a güvenerek sınavlara girdim. Aldığım puan sayesinde 2014 Nisan ayında Burdur / Tefenni İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olarak göreve başladım.

Öğrencilik yıllarında ister şartları gereği ister yaramazlıkları yüzünden başarılı olamamış gençlere örnek olması için bu kitabın yeni baskısına ekledim bu başarı öyküsünü. Zararın neresinden dönerseniz kardır.

 

Sait Çamlıca

Eğitimci-Yazar

Kaynak Kitap

Gençlik Hazinesi

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.