YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Ara 23

  Bilge Terzi’nin Hakikat Dikişleri

  Cuma namazlarının önemi, kılınan namazdan daha çok okunan hutbedir. İslam’ın haftalık toplanma ve eğitim yöntemidir Cuma hutbeleri. Uygulamada yapılan hatalar ve eksiklerine rağmen, Cuma namazları ve hutbelerin ümmetin birliği için önemli olduğuna inanırım. Tıpkı haftalık sohbet halkaları gibi. Türkiye’de yüzlerce dernek, haftalık toplantı ve sohbetler yapmaya çalışır. Bu sohbetler genelde klasik yöntemle yapılır. Bir kişi konuşur diğerleri dinler. Küçük yerlerde Devamı için tıklayın.

 • Kas 29

  Diyanet Öğrencilere Kuran Meali Dağıtmalı…

  Ülkemiz ve İslam coğrafyası üzerine öyle profesyonel ve derin oyunlar oynanmış ki, bazı insanları bu oyunlar karşısında uyandırmak nerdeyse imkansız. Dinini öğrenmek isteyen insan için en önemli ve kusursuz kaynak Allah’ın kitabı Kuran iken, anlayarak Kuran okuyan insan sayısı maalesef çok az. Öyle bir tezgah kurmuşlar ki, ‘Rivayetleri Türkçe ve anlayarak okurken, ayetleri Arapça ve anlamadan okuyan’ dindar bir kitle Devamı için tıklayın.

 • Eki 7

  Mahallenin Geleceği İçin Çalışan İmam; Şükrü Şahin

  ‘Mahallenin Kaderini Değiştiren İmamlar’ adlı kitap çalışmamı 2012 yılında yayınlamış, örnek çalışmalar yapan müftü ve imamlarla yaptığım söyleşileri kitaplaştırmıştım. İlk baskısı yayınlandıktan sonra farklı güzel örneklerle tanışıp, kitabı genişlettim. Önümüzdeki aylarda yapılacak olan yeni baskısı için İstanbul Ümraniye Hacı Ömer Karagül Cami  İmam Hatibi Şükrü Şahin hoca ile bir söyleşi yaptım. Cami Gençlik Kollarının öncülerinden olan Şükrü Şahin hocayla yaptığım Devamı için tıklayın.

 • Eyl 5

  SAİT ÇAMLICA: ÖĞRETMEN SINIFININ MİLLİ EĞİTİM BAKANIDIR!

  Yeni eğitim- öğretim yılına girdik. Eğitim bir ülkenin, bir toplumun geleceğidir. Eğitimli bir toplumun inşası için hep birlikte daha çok çalışmamız gerekiyor. Bunun içinde eğitimin gücüne inanmak gerekiyor. Seyyid Kutub,“bilginin gücüne inanıyorum, kültürün gücüne inanıyorum; ama eğitimin gücüne, daha çok inanıyorum” diyor. Bu minvalde Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca ile “Öğretmen Tohumda Ormanı Görmeli” Kitabı çerçevesinde eğitim ile ilgili birçok konuyu konuştuk. Çamlıca, “Hangi Devamı için tıklayın.

 • Eki 8

  Yeni Kitap; “Teknoloji Kuşatmasında Geleceğimiz”

  Eğitimci – Yazar Sait Çamlıca, daha önce yayınladığı 15 kitapta da ucundan – kıyısından  değindiği ve sosyal medyada da sıklıkla dillendirdiği teknolojinin insana, aileye, çocuklara ve topluma olumlu ve olumsuz etkisi konusundaki birikimini “Teknoloji Kuşatmasında Geleceğimiz” ismiyle kitaplaştırdı. Hepimizin elinde akıllı telefonların olduğu, 7’den 70’e herkesin ve her kurumun sosyal medya kullandığı bir dönemde fırsatlar kadar tuzaklarında çoğaldığını söyleyen Eğitimci Devamı için tıklayın.

 • Eki 4

  KHK Mağduriyeti Edebiyatı…

  Bu aralar para sıkıntısı yaşıyorum. Hayırdır? Kardeşime yardım ediyorum. Kirasını ödüyor, mecburen para da gönderiyorum. Neden? Kocası FETÖ’den hapis yatıyor. Kaymakamlık yaparken cezaevine girdi. Mal varlığı donduruldu. Pişman mı kardeşiniz ve eşi? Yok! Çıkıp hesap soracağız diyorlar… Bu konuşma, yıllar önce birlikte çalıştığımız bir arkadaşımla aramızda geçti. Buna benzer birçok örneğe şahit olabilirsiniz. Sınava girerken soru çal. Kaymakamlık sınavını çalınmış Devamı için tıklayın.

 • Tem 9

  Elma Hangi Fabrika’da Yapılıyor?

  ‘Yeni doğmuş, sütle beslenen sığır yavrusuna ne ad verilir?’ sorusuna cevap veremeyen gençler konuşuldu günlerce. Olay bir yarışma programında geçiyor. Üniversite öğrencileri bu sorunun cevabını bilmiyor. Öğrencinin verdiği ‘kuzu’ cevabı, haber sitelerinde ve sosyal medya’da alay konusu oldu. Konu alay edilecek bir konu değil. Üzerine hepimizin düşünmesi gerektiği bir gidişatı gösteren bir olaydır bu. Daha birkaç ay önce benzer bir Devamı için tıklayın.

 • Haz 25

  Makamlar Ve İz Bırakanlar

  Bayram için memlekete gittiğimde, Annemi kabir ziyaretlerine genelde ben götürürüm. En son gittiğimde mezarlıkta yürürken, sağ tarafımda bir öğretmenimin sol tarafımda diğer öğretmenimin mezarını gördüm. Mezar taşlarında isimlerini görür görmez, ben de bıraktıkları olumlu ve olumsuz hatıralar canlandı zihnimde. Bir kısmını annemle paylaştım.  Dünyanın fani olduğunu biliyoruz ve hep dillendiriyoruz ama makamların faniliğini unutuyoruz. ‘Makamların şehveti ve büyüsü’ nice dava Devamı için tıklayın.