YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Eki 2

  Allah Dostları Tüccarlığı

  Çocukluğumuzdan beri duyduğumuz bir kavramdır “Allah dostları” benzetmesi. Yaş ilerleyip okumaya, okuduklarımız üzerine düşünmeye başlayınca ezberlerimiz bozuluyor.  Kur’an’da “Allah Dostu” diye bir kelime geçmez, veli kelimesi geçer. Bazen de çoğulu olan evliya diye geçer. Veli ve evliya kavramlarını “Allah Dostu” diye çeviriyorlar. Daha kötüsü kimlerin “Allah Dostu” olduğunu da biliyormuş gibi, şahısları “Allah Dostu” olarak gösteriyorlar. Akademik çalışmaları incelerseniz şu Devamı için tıklayın.

 • Ağu 18

  Afgan Dağlarında Kar Kucak Kucak

  1989 yılıydı. İmam Hatip’te sekizinci sınıf öğrencileriydik o zaman. Yaşımız on beş. Ezgiler dinliyor, marşlar söylüyorduk. Aklımda kalan ezgilerden birisi de bu yazıya başlık olan ezgiydi. Şöyle başlıyordu o meşhur ezgi; ‘Afgan dağlarında kar kucak kucak, ne ev kalmış ne bark ne de bir ocak’.  Sözleri kime aitti veya söyleyen kimdi hatırlamıyorum. Ama aradan o kadar yıl geçmiş olmasına rağmen Devamı için tıklayın.

 • Ağu 10

  Selahattin Demirtaş ve Apo’nun Ayetleri

  Hanefi Avcı’nın, PKK ile yoğun mücadele edilen bir dönemde, Güneydoğu’da görev yaptığı yıllara ait bir hatırasını okumuştum. PKK adına eylem yapmış olan genç bir delikanlı, ifade işlemleri esnasında Hanefi Avcı’nın odasında oturuyormuş. Daha 18 yaşına girmemiş olan genç militan, sehpanın üstündeki gazete ve dergileri göstererek ‘Hep bu şerefsizler yüzünden bu olaylar yaşanıyor’ demiş. Hanefi Avcı ne demek istediğini anlamayınca ‘Kimmiş Devamı için tıklayın.

 • Tem 5

  Sivil Toplum Kuruluşları, Sendikalar ve Acı Gerçekler

  Dost acı söyler. Dostça, acı acı sözler söyleyeceğim. ‘Kimse üzerine alınmasın’ demiyorum. Tam aksine yarası olan gocunsun diye yazıyorum bunları. Sivil Toplum Kuruluşları ve Türkiye’de aktif olan birçok vakıf, dernek ve sendikalarımız, yeni şeyler söyleyemeyip gelecek vizyonu oluşturamayınca, piyasaya oynamak ve koltuklarını korumak için şov yapmaktan öteye geçemiyorlar artık.   STK Basamak Olmamalı Sivil Toplum Kuruluşları, toplum ile devlet arasında Devamı için tıklayın.

 • May 20

  Rabıta İllüzyonu

  Loş odaya girdiğinde heyecandan ayaklarının titrediğini hissetti. İlk gözüne çarpan, odanın ortasında yerde oturan ve Kuran okuyan hoca oldu. Tam Hoca’nın karşısına oturdu. Kuran sesi kulaklarında çınlarken, kendisine öğretildiği gibi elindeki Süleyman Hilmi Tunahan’ın negatif baskı fotoğrafına gözünü ayırmadan bakmaya başladı. Gözleri yavaş yavaş karanlığa alıştı. Fotoğrafı ayrımsamaya başlamıştı ki Hoca aniden Kuran’ı kesip bağırmasıyla irkildi: ‘Kaldır başını ışığa bak…’ Devamı için tıklayın.

 • May 17

  Kudüs’ü Şiir Okuyarak Kurtaramazsınız

  1948 yılında kurulan İsrail, kurulduğu bölge içerisinde mikrop yayan bir çıban gibi duruyor hala. İsrail’in kuruluş hikayesi ve tarihi ayrı bir konu. 2021 yılı Ramazan ayının son günlerinde İsrail’in Filistin halkına yaptığı zulüm gerekçesiyle bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. Sosyal medya hesaplarımdan ‘Neden neredeyse her Ramazan ayında saldırıyor bu İsrail?’ diye bir soru üzerine gençleri düşünmeye davet etmiştim. Umarım düşüneni Devamı için tıklayın.

 • Şub 19

  Ayasofya İbadete Açılmış Sadece, İlme Değil!

  Ayasofya Cami İmamı ‘Yeni Anayasada İslam yazsın’ diye açıklama yapmış. Herkes gibi imamların da fikirlerini söyleme özgürlüğü var elbette. Böyle bir cümleyi kuran kişi liseden sonra eline kitap almamış, öğrencilik yıllarında attığı sloganlarla konuşan, hutbede okuduğu kağıt dışında eline kitap almamış biri olsa, gülüp geçerim. Ancak Ayasofya Camisi İmamı, bir İslam Hukuku Profesörü. İslam Hukuku Profesörü olacak kadar mürekkep yalamış Devamı için tıklayın.

 • Şub 16

  Militan Müritler

  Militan, bir düşünceye, bir görüşe, bir öğretiye bağlı olan ve onun başarı kazanması için uğraşan, bu yolda gerekirse savaşan kişiye denir. Latince ‘militar’ kelimesinden türetilmiştir. Militar, asker olarak hizmet etmek anlamına gelir.   Bir insan doğuştan militan olmayacağına göre, her ideoloji kendi militanını yetiştirmek için uğraşır. Son Diktatör kitabının yazarı Aytekin Yılmaz, 10 yıl PKK koğuşlarında hapis yatmış birisi olarak, yaşadıklarını Devamı için tıklayın.