YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Nis 29

  Bunu da mı Özleyecektik?

  Bu cümleyi ilk defa askerlik yaparken kurmuştum. Sekiz ay kısa dönem askerlik yaptım. Burdur’da acemi birliği sonrası Kıbrıs’ta tamamladım askerliğimi. Acemilik döneminde kırk güne yakın bir zaman hiç dışarı çıkamadık. Çarşıya çıkacağımız gün arkadaşım dışarıda en çok neyi özlediğimi sormuştu. ‘Cam bardakta çay içmeyi özlediğimi’ söylemiştim. Hatta ‘cam bardakta çay içerken, çay kaşığının çıkarttığı sesi özledim’ demiştim. Askerlik yapmayanlar bilmez, Devamı için tıklayın.

 • Mar 29

  Film Okuyun

  ‘Film izlenir, kitap okunur’ diye hemen itiraz etmeyin. Bu yazımda kitap okumaktan değil, film okumaktan bahsedeceğim. ‘Film Okumak’ kavramını öğrencileriyle ‘Film Okumak Hayatı Okumaktır’ projesi yapan bir öğretmen dostumdan duymuştum. Öğrencileriyle beraber, elde kağıt ve kalem, film izliyorlar ve o filmden aldıkları hayat derslerini birbirine anlatıyorlar. Gençlerin filmin mesajından aldıkları ders ile öğretmenlerin veya yetişkinlerin aldıkları dersler birbirinden farklı oluyor. Devamı için tıklayın.

 • Şub 20

  Diyaneti Bekleyen Tehlikeler…

  Türkiye’nin geleceğini, uluslararası istihbarat örgütlerinin kontrolünde olan cemaat ve tarikatların işgalinden korumak için Diyanet İşleri Başkanlığı, İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat Fakültelerinin önemine inanırım. Bu üç kurumu korumak, kollamak ve ayakta tutmak zorundayız. Elbette eksikleri, yanlışları veya ihya edilmesi gereken yönleri var. Şu an okuduğunuz yazının amacı imha etmek değil ihya etmektir. Daha önce ‘Diyanetin 100 Temel Eseri var mı?’, Devamı için tıklayın.

 • Ara 23

  Bilge Terzi’nin Hakikat Dikişleri

  Cuma namazlarının önemi, kılınan namazdan daha çok okunan hutbedir. İslam’ın haftalık toplanma ve eğitim yöntemidir Cuma hutbeleri. Uygulamada yapılan hatalar ve eksiklerine rağmen, Cuma namazları ve hutbelerin ümmetin birliği için önemli olduğuna inanırım. Tıpkı haftalık sohbet halkaları gibi. Türkiye’de yüzlerce dernek, haftalık toplantı ve sohbetler yapmaya çalışır. Bu sohbetler genelde klasik yöntemle yapılır. Bir kişi konuşur diğerleri dinler. Küçük yerlerde Devamı için tıklayın.

 • Kas 29

  Diyanet Öğrencilere Kuran Meali Dağıtmalı…

  Ülkemiz ve İslam coğrafyası üzerine öyle profesyonel ve derin oyunlar oynanmış ki, bazı insanları bu oyunlar karşısında uyandırmak nerdeyse imkansız. Dinini öğrenmek isteyen insan için en önemli ve kusursuz kaynak Allah’ın kitabı Kuran iken, anlayarak Kuran okuyan insan sayısı maalesef çok az. Öyle bir tezgah kurmuşlar ki, ‘Rivayetleri Türkçe ve anlayarak okurken, ayetleri Arapça ve anlamadan okuyan’ dindar bir kitle Devamı için tıklayın.

 • Eki 7

  Mahallenin Geleceği İçin Çalışan İmam; Şükrü Şahin

  ‘Mahallenin Kaderini Değiştiren İmamlar’ adlı kitap çalışmamı 2012 yılında yayınlamış, örnek çalışmalar yapan müftü ve imamlarla yaptığım söyleşileri kitaplaştırmıştım. İlk baskısı yayınlandıktan sonra farklı güzel örneklerle tanışıp, kitabı genişlettim. Önümüzdeki aylarda yapılacak olan yeni baskısı için İstanbul Ümraniye Hacı Ömer Karagül Cami  İmam Hatibi Şükrü Şahin hoca ile bir söyleşi yaptım. Cami Gençlik Kollarının öncülerinden olan Şükrü Şahin hocayla yaptığım Devamı için tıklayın.

 • Eyl 5

  SAİT ÇAMLICA: ÖĞRETMEN SINIFININ MİLLİ EĞİTİM BAKANIDIR!

  Yeni eğitim- öğretim yılına girdik. Eğitim bir ülkenin, bir toplumun geleceğidir. Eğitimli bir toplumun inşası için hep birlikte daha çok çalışmamız gerekiyor. Bunun içinde eğitimin gücüne inanmak gerekiyor. Seyyid Kutub,“bilginin gücüne inanıyorum, kültürün gücüne inanıyorum; ama eğitimin gücüne, daha çok inanıyorum” diyor. Bu minvalde Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca ile “Öğretmen Tohumda Ormanı Görmeli” Kitabı çerçevesinde eğitim ile ilgili birçok konuyu konuştuk. Çamlıca, “Hangi Devamı için tıklayın.

 • Eki 8

  Yeni Kitap; “Teknoloji Kuşatmasında Geleceğimiz”

  Eğitimci – Yazar Sait Çamlıca, daha önce yayınladığı 15 kitapta da ucundan – kıyısından  değindiği ve sosyal medyada da sıklıkla dillendirdiği teknolojinin insana, aileye, çocuklara ve topluma olumlu ve olumsuz etkisi konusundaki birikimini “Teknoloji Kuşatmasında Geleceğimiz” ismiyle kitaplaştırdı. Hepimizin elinde akıllı telefonların olduğu, 7’den 70’e herkesin ve her kurumun sosyal medya kullandığı bir dönemde fırsatlar kadar tuzaklarında çoğaldığını söyleyen Eğitimci Devamı için tıklayın.