YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Tem 5

  Sivil Toplum Kuruluşları, Sendikalar ve Acı Gerçekler

  Dost acı söyler. Dostça, acı acı sözler söyleyeceğim. ‘Kimse üzerine alınmasın’ demiyorum. Tam aksine yarası olan gocunsun diye yazıyorum bunları. Sivil Toplum Kuruluşları ve Türkiye’de aktif olan birçok vakıf, dernek ve sendikalarımız, yeni şeyler söyleyemeyip gelecek vizyonu oluşturamayınca, piyasaya oynamak ve koltuklarını korumak için şov yapmaktan öteye geçemiyorlar artık.   STK Basamak Olmamalı Sivil Toplum Kuruluşları, toplum ile devlet arasında Devamı için tıklayın.

 • May 20

  Rabıta İllüzyonu

  Loş odaya girdiğinde heyecandan ayaklarının titrediğini hissetti. İlk gözüne çarpan, odanın ortasında yerde oturan ve Kuran okuyan hoca oldu. Tam Hoca’nın karşısına oturdu. Kuran sesi kulaklarında çınlarken, kendisine öğretildiği gibi elindeki Süleyman Hilmi Tunahan’ın negatif baskı fotoğrafına gözünü ayırmadan bakmaya başladı. Gözleri yavaş yavaş karanlığa alıştı. Fotoğrafı ayrımsamaya başlamıştı ki Hoca aniden Kuran’ı kesip bağırmasıyla irkildi: ‘Kaldır başını ışığa bak…’ Devamı için tıklayın.

 • May 17

  Kudüs’ü Şiir Okuyarak Kurtaramazsınız

  1948 yılında kurulan İsrail, kurulduğu bölge içerisinde mikrop yayan bir çıban gibi duruyor hala. İsrail’in kuruluş hikayesi ve tarihi ayrı bir konu. 2021 yılı Ramazan ayının son günlerinde İsrail’in Filistin halkına yaptığı zulüm gerekçesiyle bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. Sosyal medya hesaplarımdan ‘Neden neredeyse her Ramazan ayında saldırıyor bu İsrail?’ diye bir soru üzerine gençleri düşünmeye davet etmiştim. Umarım düşüneni Devamı için tıklayın.

 • Şub 19

  Ayasofya İbadete Açılmış Sadece, İlme Değil!

  Ayasofya Cami İmamı ‘Yeni Anayasada İslam yazsın’ diye açıklama yapmış. Herkes gibi imamların da fikirlerini söyleme özgürlüğü var elbette. Böyle bir cümleyi kuran kişi liseden sonra eline kitap almamış, öğrencilik yıllarında attığı sloganlarla konuşan, hutbede okuduğu kağıt dışında eline kitap almamış biri olsa, gülüp geçerim. Ancak Ayasofya Camisi İmamı, bir İslam Hukuku Profesörü. İslam Hukuku Profesörü olacak kadar mürekkep yalamış Devamı için tıklayın.

 • Şub 16

  Militan Müritler

  Militan, bir düşünceye, bir görüşe, bir öğretiye bağlı olan ve onun başarı kazanması için uğraşan, bu yolda gerekirse savaşan kişiye denir. Latince ‘militar’ kelimesinden türetilmiştir. Militar, asker olarak hizmet etmek anlamına gelir.   Bir insan doğuştan militan olmayacağına göre, her ideoloji kendi militanını yetiştirmek için uğraşır. Son Diktatör kitabının yazarı Aytekin Yılmaz, 10 yıl PKK koğuşlarında hapis yatmış birisi olarak, yaşadıklarını Devamı için tıklayın.

 • Şub 4

  2005 Doğumlu Gençler Kime Oy Verecek?

  ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın Önündeki Tarihi İki Fırsat’  başlıklı bir köşe yazısı yazmıştım 2019 yılında. Bu köşe yazısı için beni her iki kesimde eleştirmişti. Yazımda Ak Parti’nin başarılarından bahsettiğim için eleştirenlerde oldu, Ak Parti’nin mutlaka yapması gerektiğini düşündüklerim yüzünden de eleştirenler oldu. Bir yazı yazarken ne takdir almak ne tenkitten kaçmak gibi bir ölçüm hiç olmadı. Bu köşe yazım için de Devamı için tıklayın.

 • Oca 19

  Süleymancılar ve Esnaf

  Türkiye’de cemaat ve tarikatları dizayn edip şekillendirenler, öylesine profesyonel bir sistem kurmuşlar ki, bu sistemi anlamak ve çözmek o kadar kolay olmuyor. FETÖ örneği üzerinde düşünürken, FETÖ’nün Ahtapotun sadece tek bir kolu olduğu gerçeğini akılda tutmak gerekiyor. ‘FETÖ hainleri’ dediğimiz kişiler, uzaydan ülkemize gelmediler. Düşman bir ülkenin vatandaşı olmadıkları gibi, maddi imkanlarını da dışarıdan temin etmediler. Ülkemizin çocuklarını, ülkemizde kurulmuş Devamı için tıklayın.

 • Ara 15

  Dininizi Cübbeliden Tarihinizi Fesliden Öğrenmişseniz!

  Bedenimiz gibi zihnimizin de çocukluk, ergenlik, olgunluk ve yaşlılık dönemleri var. Yediklerimiz beden sağlığımızı olumlu veya olumsuz nasıl etkiliyorsa, okuduklarımız da zihin dünyamızı olumlu veya olumsuz etkiliyor. Bu yazımda sizlere zihin dünyamın gelişim ve değişim sürecini anlatacağım. Gurbetçi ve dindar bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da dünyaya geldim. Okul ve cami arasında geçti çocukluğum. Babam caminin dernek başkanlığını yaptığı için okul Devamı için tıklayın.