YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Eyl 6

  Şeyh Hane Sarhoşluğu

  Medya ve sosyal medyada, meyhaneleri gezip içkinin haram olduğunu o insanlara hatırlatan, sarıklı cübbeli insanlar bazen gündem oluyor. Kendilerine tebliğ grubu diyen bu insanların bir kısmı İsmailağa cemaatinin üyeleridir. Diğer cemaat ve tarikatların da bu tür faaliyetler yaptığı biliniyor. Bu tebliğ metodu medyada gündem olunca herkes fikrini paylaşıyor. Sosyal medya hesaplarımda “Şeyhhane sarhoşları meyhane sarhoşlarını uyandırmaya çalışıyor!” diye yorum yapmıştım. Devamı için tıklayın.

 • Ağu 4

  Kadrolaşmak İmandan mıdır?

  KPSS yolsuzluğu 15 Temmuz sonrası sık sık gündeme geldi. Yüzlerce sınavda yolsuzluk yapan FETÖ ekibi, devletin tüm kılcal damarlarına yerleşmeyi başardı yıllarca. Aradan çok uzun bir zaman geçmemiş olmasına rağmen yine aynı şeyleri konuşuyoruz. KPSS soruları çalındı mı, sızdırıldı mı? İkinci FETÖ vakası mı yaşıyoruz? Bu kadar acı tecrübeye rağmen neden tedbir alınmıyor? Olay çok taze olduğu için arkasından ne Devamı için tıklayın.

 • Ağu 4

  Tektipleştirmek Şahsiyetsizleştirmektir.

  Kıyafet tartışmaları eskisi kadar yoğun olmasa bile zaman zaman yine gündeme geliyor. Şimdiki gençler pek bilmez ama bir dönem bazı tarikatlar kot pantolon giymeyi bile günah diye anlatırdılar. Kot pantolon giyen öğrencileri yurtlarından atanlar bile olurdu. “Yıllar önce Süleymancılar kot pantolon giyiyorum diye beni yurtlarından atmıştı. Az önce kermeslerinde kot pantolon sattıklarını gördüm.” diyerek bana e-posta göndermişti bir okuyucum. Kermeste Devamı için tıklayın.

 • Tem 25

  Sosyal Medya ve Post Kavgaları

  Elindeki cep telefonu ile Twitter hesaplarında giren gençler, o gün veya o saatlerde hangi konuların gündem olduğunu görebiliyorlar. 2022 yılının temmuz ayının ortalarında gündem olan iki tane isim ve birkaç konu gördüler. İsim olarak Saadeddin Ustaosmanoğlu ve Cübbeli Ahmed karşılarına çıktı. Konu olarak ise kaset ve şantaj isimleri dikkatlerini çekmiştir. Sosyal medyada “trending topic” anlamına gelen tt kısaltmasından hareketle, “yükselen, trend Devamı için tıklayın.

 • Tem 1

  Bu mu Asrın Müceddidi?

  Dindar bir ailede yetişmiş bir lise veya üniversite öğrencisini düşünün. 24 Haziran 2022 tarihinde sosyal medyada ‘Alimin Ölümü Alemin Ölümüdür’ denilerek ‘Asrın Müceddidi Mahmut Ustaosmanoğlu kalabalık bir törenle defnedildi’ diye birçok haber, paylaşım ve resim görüyor. Değer verdiği hocaları, aile büyükleri hatta anne babası bu ve benzeri paylaşımlar yapıyorlar. Aynı genç akşam elindeki telefon veya tabletle Mahmut Ustaosmanoğlu hakkında bir Devamı için tıklayın.

 • Haz 29

  Sosyal Medya ve Hidayet Şovları

  Hidayet öyküleri ile ilgili kitaplar yazılırdı eskiden. Son yıllarda daha çok kısa filmler çekiliyor. Duygusal fon müziği destekli, beğeni avı için yapıldığı sırıtan videolar çok yapılıyor. Youtube, İnstagram, TikTok gibi mecralarda, izlenmek ve daha çok para kazanmak için din duygularını sömürmenin ne kadar karlı olduğunu anlayan uyanıklar, bu işi profesyonelce yapıp köşeyi dönüyorlar.  Cat Stevens & Yusuf İslam Bizim neslin Devamı için tıklayın.

 • Haz 6

  İmamın Deist Kızı

  Bazen tek bir soru ile öyle yeni kapılar açılır ki zihninizde, şimdiye kadar bu gerçeği nasıl fark edemedim diye düşünürsünüz. Yıllar önce bir arkadaşım ‘Medya’da şöhret olan insanlar neden genelde çocuklarıyla problemli?’ diye sormuştu. Şöhretle bu problem arasında bir ilişki olduğunu düşünmediğimi, her ailede benzer problemler olabileceğini söylemiştim. O arkadaşım bana işin çok farklı bir penceresini göstermişti. Medya’da şöhret olan Devamı için tıklayın.

 • May 14

  Peygamberimizi İnkâr Eden Sapık Hocalar!

  “Duydunuz mu falanca ilahiyatçı Peygamberimizi inkâr ediyormuş?” Bu cümleyi nerede duysam ‘Hangi kitabında inkâr ediyor? Hangi videosunda dinledin bu inkârını?’ diye soruyorum. Bu soruya henüz cevap alamadım. ‘Öyle diyorlar’ diye geçiştirilen ‘iftiranın’ ağırlığının farkında değiller. Bir Müslüman herhangi bir Peygamberi inkâr edebilir mi? Hz. İsa’yı inkâr eden dinden (İslam’dan) çıkar. Hz. Musa’yı inkâr eden kişi de dinden çıkar. Allah’ın herhangi Devamı için tıklayın.