YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • May 14

  Peygamberimizi İnkâr Eden Sapık Hocalar!

  “Duydunuz mu falanca ilahiyatçı Peygamberimizi inkâr ediyormuş?” Bu cümleyi nerede duysam ‘Hangi kitabında inkâr ediyor? Hangi videosunda dinledin bu inkârını?’ diye soruyorum. Bu soruya henüz cevap alamadım. ‘Öyle diyorlar’ diye geçiştirilen ‘iftiranın’ ağırlığının farkında değiller. Bir Müslüman herhangi bir Peygamberi inkâr edebilir mi? Hz. İsa’yı inkâr eden dinden (İslam’dan) çıkar. Hz. Musa’yı inkâr eden kişi de dinden çıkar. Allah’ın herhangi Devamı için tıklayın.

 • May 10

  Hafızlık Müessesesinin İhyası

  2022 Ramazan ayında medyaya düşen bir habere göre Türkiye’de Resmi diplomalı Hafız sayısı artmış ve 200 bin hafız varmış. 77 bin 190 öğrenci ise hafız olmak için halen çalışıyormuş. Bu haberi okuduğumda aklıma gelen birkaç soru oldu. Ne işe yarıyor hafızlık? Geçmişte hafızlık yapmış olanlar halen hafızlıklarını koruyorlar mı? Hafızlar 70 kişiye şefaat edecek mi? Hafızlar Şefaat Edecek mi? Gençleri Devamı için tıklayın.

 • Nis 23

  Sosyal Medya Linçi ve Engizisyon 2.0

  Orta çağ Avrupa’sında, Katolikliğin katı inançlarına karşı gelenleri sapkın sayarak, cezalandırmak için kurulan kilise mahkemelerine verilen genel bir isimlendirmedir Engizisyon. “Bezdirici, baskıcı soruşturma ve sorgulama” anlamına geliyor. Engizisyon (Latince: inquisitio, soruşturma), Katolik Kilisesi’ne bağlı bir mahkeme sistemi idi. Gerek kararları gerek siyasi ve dini görüşleri nedeniyle dört büyük engizisyondan bahseder tarih kitapları. Orta Çağ Engizisyonu, İspanyol Engizisyonu, Roma Engizisyonu ve Portekiz Engizisyonu. Tarihçiler, Devamı için tıklayın.

 • Nis 18

  Kuru Ezber / Tekrar Düşünceyi Kurutur

  Yazarlık üzerine öğrencilerle yaptığım söyleşilerde İstiklal Marşı’nın ‘Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar’ cümlesini soruyorum. Ne anlama geldiğini bilen pek çıkmıyor. Ezberlemek ile anlamak arasındaki fark üzerine gençleri düşündürmek için yapıyorum bunu. İstiklal Marşı’nı ezbere bilen çok, anlayan az maalesef. Üzerine düşünmeden yapılan ezber, cep telefonuna kaydetmekten farksızdır. Öğrenmek, bilgiyi davranışın amacı yapmak içindir. İstiklal Marşı gibi duygu yüklü bir Devamı için tıklayın.

 • Nis 11

  Ezber, Sömürgecilerin İstediği Din Eğitimidir

  Başka yazılarımda ‘Kuransız Müslümanlık Projesi’nden bahsederken, Müslümanların ellerinden Kuran’ı alma projesi yapanların, fiziki olarak Kuran’ı yok etmek değil, anlamından ve verdiği mesajlardan Müslümanları uzaklaştırmak istediklerinden bahsetmiştim. Müslümanların ellerinden Kuran’ı alıp yerine İncil veya Tevrat gibi başka bir dinin kitabını vermeye asla çalışmadılar. İki şey yaptılar her yerde: Birincisi, Kuran’ı anlamadan papağan gibi tekrar edenlerden asla rahatsız olmadılar. Tam aksine bunu Devamı için tıklayın.

 • Nis 9

  Ateizmi Besleyen Atalar Dini

  ‘Ama biz babamızdan böyle gördük, hocamızdan böyle dinledik’ cümlesini her duyduğumda aklıma ‘Atalar Dini’ gelir. Peygamberlerin en çok mücadele ettiği şey buydu. Toplumun din adına eskilerden, babalarından, atalarından öğrendikleri ile Allah’ın emirleri arasında ki uçurumla mücadele etmiştir Peygamberler. ‘Mekke müşrikleri’ denilince Allah’a inanmayan ateistlerden bahsedildiğini sananlar var. Halbuki Mekke müşrikleri Allah’a inanıyor, yeri göğü yaratanın Allah olduğunu biliyor, güneşin ve Devamı için tıklayın.

 • Mar 26

  Gençliğin İmanını Hurafelerle Çalıyorlar

  Kültür taşıyıcısı aileler oldu hep tarih boyunca. İnsan doğduğu evin, ailesinin ve içinde büyüdüğü kültürün taşıyıcısı oldu. Ailenin dışında bu kültürü nesilden nesile taşıyan kitaplar oldu. Kitaplar, aynı dili konuşan aynı kültür etkisiyle yetişmiş insanların, kendilerinden sonraki kuşak için yazdıklarıyla doluydu. Aile, mahalle, kitap derken dijital bir çağa girdik. Yeni yetişen nesiller, aile, mahalle ve kitaplarla sınırlı bir etkileşim alanında Devamı için tıklayın.

 • Mar 23

  Gençliğin İmanını Sorularla Değil Susturarak Çalıyorlar

  Lise ve Üniversite çağlarında çocukları olan birçok arkadaşım, evlatlarıyla yaşadıkları tartışmaları anlatıyorlar. Tartışma konuları genelde din, siyaset ve gelecek üzerine. Özellikle dini ve siyasi tartışmalar konusunda evlatlarının sorularına cevap veremiyorlar. Siyasi konular belki geçici tartışmalar olabilir ancak dini konularda gelen sorular ve tartışmalarda yaşanan gerilimler, birçoğunu korkutuyor. Çocuklarının dinden çıkmasından veya kendilerini deist olarak tarif etmesinden korkuyorlar. ‘Başkalarının çocuklarını kurtarma Devamı için tıklayın.