YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Şub 19

  Ayasofya İbadete Açılmış Sadece, İlme Değil!

  Ayasofya Cami İmamı ‘Yeni Anayasada İslam yazsın’ diye açıklama yapmış. Herkes gibi imamların da fikirlerini söyleme özgürlüğü var elbette. Böyle bir cümleyi kuran kişi liseden sonra eline kitap almamış, öğrencilik yıllarında attığı sloganlarla konuşan, hutbede okuduğu kağıt dışında eline kitap almamış biri olsa, gülüp geçerim. Ancak Ayasofya Camisi İmamı, bir İslam Hukuku Profesörü. İslam Hukuku Profesörü olacak kadar mürekkep yalamış Devamı için tıklayın.

 • Şub 16

  Militan Müritler

  Militan, bir düşünceye, bir görüşe, bir öğretiye bağlı olan ve onun başarı kazanması için uğraşan, bu yolda gerekirse savaşan kişiye denir. Latince ‘militar’ kelimesinden türetilmiştir. Militar, asker olarak hizmet etmek anlamına gelir.   Bir insan doğuştan militan olmayacağına göre, her ideoloji kendi militanını yetiştirmek için uğraşır. Son Diktatör kitabının yazarı Aytekin Yılmaz, 10 yıl PKK koğuşlarında hapis yatmış birisi olarak, yaşadıklarını Devamı için tıklayın.

 • Şub 4

  2005 Doğumlu Gençler Kime Oy Verecek?

  ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın Önündeki Tarihi İki Fırsat’  başlıklı bir köşe yazısı yazmıştım 2019 yılında. Bu köşe yazısı için beni her iki kesimde eleştirmişti. Yazımda Ak Parti’nin başarılarından bahsettiğim için eleştirenlerde oldu, Ak Parti’nin mutlaka yapması gerektiğini düşündüklerim yüzünden de eleştirenler oldu. Bir yazı yazarken ne takdir almak ne tenkitten kaçmak gibi bir ölçüm hiç olmadı. Bu köşe yazım için de Devamı için tıklayın.

 • Oca 19

  Süleymancılar ve Esnaf

  Türkiye’de cemaat ve tarikatları dizayn edip şekillendirenler, öylesine profesyonel bir sistem kurmuşlar ki, bu sistemi anlamak ve çözmek o kadar kolay olmuyor. FETÖ örneği üzerinde düşünürken, FETÖ’nün Ahtapotun sadece tek bir kolu olduğu gerçeğini akılda tutmak gerekiyor. ‘FETÖ hainleri’ dediğimiz kişiler, uzaydan ülkemize gelmediler. Düşman bir ülkenin vatandaşı olmadıkları gibi, maddi imkanlarını da dışarıdan temin etmediler. Ülkemizin çocuklarını, ülkemizde kurulmuş Devamı için tıklayın.

 • Ara 15

  Dininizi Cübbeliden Tarihinizi Fesliden Öğrenmişseniz!

  Bedenimiz gibi zihnimizin de çocukluk, ergenlik, olgunluk ve yaşlılık dönemleri var. Yediklerimiz beden sağlığımızı olumlu veya olumsuz nasıl etkiliyorsa, okuduklarımız da zihin dünyamızı olumlu veya olumsuz etkiliyor. Bu yazımda sizlere zihin dünyamın gelişim ve değişim sürecini anlatacağım. Gurbetçi ve dindar bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da dünyaya geldim. Okul ve cami arasında geçti çocukluğum. Babam caminin dernek başkanlığını yaptığı için okul Devamı için tıklayın.

 • Ara 1

  Peygamberimizi Kim Karikatürize Ediyor?

  Son yıllarda sık sık ‘Karikatür Krizi’ yaşanıyor. Avrupa’da, birkaç yıl arayla, Peygamberimize hakaret etmek veya alay etmek için karikatürler yayınlanıyor, Müslümanlar tahrik ediliyor ve siyaset buna müdahil oluyor. Aradan birkaç yıl geçiyor, yeniden aynı olaylar tekrarlanıyor. Son yıllarda yaşanan birkaç örneği hatırlatayım; 30 Eylül 2005 tarihinde Danimarka‘da yayın yapan Jyllands-Posten isimli gazetenin Peygamberimiz Hz. Muhammed‘i tasvir eden 12 farklı karikatür yayınladı. Danimarka’da yaşayan Müslümanlar Devamı için tıklayın.

 • Kas 21

  Resulullah’a Nasıl Yakıştırıyorsunuz?

  Sosyal medyada İslam’da dört eşlilik konusu gündeme gelmişti. Gündemle ilgili tartışmaya dahil olmadım ama basit bir soru sordum. Dedim ki; Dört eşe kadar izin var diyenler ‘Dördüncü eş olarak kızını verir misin?’ sorusuna öfkeleniyor! ‘Allah izin verdiğine göre bende kızımı dördüncü eş olarak veririm’ diyene rastlamadım. Değişen sosyo-kültürel yapıyı / algıyı hesap etmeden konuşmanın/ yorum yapmanın sonucudur bu suskunluğunuz. Kuran’da Devamı için tıklayın.

 • Eki 9

  Cemaat ve Tarikatları Kim Yönetiyor?

  Yazıya başlık olan sorunun cevabına geçmeden önce, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak herkesin bildiği, kabul ettiği ve nefret ettiği ihanet şebekesini kimin yönettiğine dair bir analiz yapmam gerekiyor. Yüz yetmiş (170) ülkede örgütlenmiş dev bir yapıdan bahsediyoruz. Türkiye’de yüzlerce eğitim ve sağlık kurumu, kargo şirketinden dinlenme tesisine, mobilya fabrikalarından yazılım şirketine kadar, para kazanılan nerdeyse her alanda işletme sahibi bir Devamı için tıklayın.