YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Oca 19

  Süleymancılar ve Esnaf

  Türkiye’de cemaat ve tarikatları dizayn edip şekillendirenler, öylesine profesyonel bir sistem kurmuşlar ki, bu sistemi anlamak ve çözmek o kadar kolay olmuyor. FETÖ örneği üzerinde düşünürken, FETÖ’nün Ahtapotun sadece tek bir kolu olduğu gerçeğini akılda tutmak gerekiyor. ‘FETÖ hainleri’ dediğimiz kişiler, uzaydan ülkemize gelmediler. Düşman bir ülkenin vatandaşı olmadıkları gibi, maddi imkanlarını da dışarıdan temin etmediler. Ülkemizin çocuklarını, ülkemizde kurulmuş Devamı için tıklayın.

 • Ara 15

  Dininizi Cübbeliden Tarihinizi Fesliden Öğrenmişseniz!

  Bedenimiz gibi zihnimizin de çocukluk, ergenlik, olgunluk ve yaşlılık dönemleri var. Yediklerimiz beden sağlığımızı olumlu veya olumsuz nasıl etkiliyorsa, okuduklarımız da zihin dünyamızı olumlu veya olumsuz etkiliyor. Bu yazımda sizlere zihin dünyamın gelişim ve değişim sürecini anlatacağım. Gurbetçi ve dindar bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da dünyaya geldim. Okul ve cami arasında geçti çocukluğum. Babam caminin dernek başkanlığını yaptığı için okul Devamı için tıklayın.

 • Ara 1

  Peygamberimizi Kim Karikatürize Ediyor?

  Son yıllarda sık sık ‘Karikatür Krizi’ yaşanıyor. Avrupa’da, birkaç yıl arayla, Peygamberimize hakaret etmek veya alay etmek için karikatürler yayınlanıyor, Müslümanlar tahrik ediliyor ve siyaset buna müdahil oluyor. Aradan birkaç yıl geçiyor, yeniden aynı olaylar tekrarlanıyor. Son yıllarda yaşanan birkaç örneği hatırlatayım; 30 Eylül 2005 tarihinde Danimarka‘da yayın yapan Jyllands-Posten isimli gazetenin Peygamberimiz Hz. Muhammed‘i tasvir eden 12 farklı karikatür yayınladı. Danimarka’da yaşayan Müslümanlar Devamı için tıklayın.

 • Kas 21

  Resulullah’a Nasıl Yakıştırıyorsunuz?

  Sosyal medyada İslam’da dört eşlilik konusu gündeme gelmişti. Gündemle ilgili tartışmaya dahil olmadım ama basit bir soru sordum. Dedim ki; Dört eşe kadar izin var diyenler ‘Dördüncü eş olarak kızını verir misin?’ sorusuna öfkeleniyor! ‘Allah izin verdiğine göre bende kızımı dördüncü eş olarak veririm’ diyene rastlamadım. Değişen sosyo-kültürel yapıyı / algıyı hesap etmeden konuşmanın/ yorum yapmanın sonucudur bu suskunluğunuz. Kuran’da Devamı için tıklayın.

 • Eki 9

  Cemaat ve Tarikatları Kim Yönetiyor?

  Yazıya başlık olan sorunun cevabına geçmeden önce, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak herkesin bildiği, kabul ettiği ve nefret ettiği ihanet şebekesini kimin yönettiğine dair bir analiz yapmam gerekiyor. Yüz yetmiş (170) ülkede örgütlenmiş dev bir yapıdan bahsediyoruz. Türkiye’de yüzlerce eğitim ve sağlık kurumu, kargo şirketinden dinlenme tesisine, mobilya fabrikalarından yazılım şirketine kadar, para kazanılan nerdeyse her alanda işletme sahibi bir Devamı için tıklayın.

 • Eyl 21

  Cahil Profesörler

  ‘Hem ‘cahil’ hem ‘Profesör’ nasıl olunur?’ diye bir soru aklınıza gelebilir. Hatta bu iki kelime nasıl yanyana gelebiliyor diye düşünebilirsiniz. Bu yazıyı, uzun zamandır zihnimi meşgul eden bazı soruların cevaplarını bulunca, yazmaya karar verdim. On yıl önce (2010 yılında) genç bir Profesör arabasını çalıştırırken ‘Himmet şeyhim Bismillah’ diyerek kontağı çevirip arabasını çalıştırmıştı benim yanımda. O kadar garibime gitmişti ki bu Devamı için tıklayın.

 • Eyl 11

  Şeyhin Sahtesi Gerçeği Olmaz

  Ne zaman bir tarikat veya cemaatin sahtekarlığı veya ahlaksızlığı ortaya çıksa hemen ‘sahte şeyh’ diye manşet yapanlar var. Aynı hatayı Mehdi haberlerinde de yapıyorlar. ‘Sahte Mehdi’ diye başlık atanlar sanki gerçek mehdi varmış algısını hala canlı tutuyorlar.  Dinimiz de ‘şeyh’ veya ‘mehdi’ diye bir makamın olmadığını milletimize yüksek sesle anlatmak zorundayız. Küçük çocuğu istismar eden şeyh diye haber yapılıyor mesela. Devamı için tıklayın.

 • Ağu 19

  Okumaya Vaktim Yok!

  ‘Kitap okumak gereksizdir. Okuma alışkanlığı kazanmaya gerek yok’ diyen birine pek rastlamadım. Hangi seviyede eğitim almış olursa olsun, hangi işi yaparsa yapsın, ‘kitap okuyor musunuz?’ diye sorduğunuz kişilerden, özellikle okumayanlar, hep aynı cümleyi kuruyor; ‘Okusam iyi olacak ama vaktim yok!’ Okumaya vaktinin olmadığını söyleyen kişiye itiraz ettiğinizde bütün gününü size anlatmaya başlıyor. Güne nasıl başladığını, gün içerisinde neler yaptığını, akşam Devamı için tıklayın.