YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Tem 29

  Hilafet Çağrısı Tuzağını Kim Kuruyor?

  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan siyaset geçmişini anlatırken ‘Manşetlere karşı mücadele ede ede  bu günlere geldik’ cümlesini kullanır. 1990’lı yıllardan bu güne kadar, siyaseti pasif bir şekilde takip eden biri olarak, o manşetlerin çoğuna şahitlik yaptım. Özellikle 28 Şubat sürecinden 15 Temmuz darbe girişimine kadar geçen yirmi yıla yakın siyaset mücadelesi, manşetlere karşı verilen büyük bir mücadele oldu. En son Devamı için tıklayın.

 • Tem 28

  Tarikat Anonim Şirketleri

  Birkaç yıl önce, Malatya Darende’de bulunan, Somuncu Baba Türbesine götürmüştü beni arkadaşlar. Birlikte türbe ve çevresini gezdik. Girişte birçok küçük alışveriş yerleri var. İçeride tarihi eserler ve kütüphane var. Bir köşede eski ve yeni şeyhlerinin tüm siyasilerle çekindiği resimler asılı. Bir çerçeve içerisinde sergilenen ekmek üzerinde ‘Allah’ lafzı yazıyormuş. O ekmeği de şeyhlerinden biri yapmış. ‘Ekmeğin üzerindeki çiziklerde ‘Allah’ yazıyor’ Devamı için tıklayın.

 • Tem 20

  Ufuksuz İnsanlarla Ufka Yolculuk!

  Bütün cemaatlerin ortak bir yalanı var. Hepsi ‘Bizim işimiz siyaset değil hizmettir’ derler ve yalan söylerler. Çünkü hepsi ‘Sinsi Siyaset’ yapıyorlar. Seçime girme riskine girmeden devleti yönetme gücünü ellerine almak için atmayacakları takla yoktur. Yapılan Milletvekilliği ve Belediye Başkanlığı pazarlıklarını siyasette aktif olan herkes biliyor. Öyle sinsi bir siyaset uygularlar ki, her partiye göz kırpar, her adaydan söz alır bazıları. Devamı için tıklayın.

 • Tem 2

  Sosyal Medya Özgürlüğü Özgürlük mü?

  2013 sonlarında veya 2014 başlarında, o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘Twitter denilen bir bela var’ diye bir cümle kurmuştu. O konuşmayı dinleyince, arkadaş çevreme ‘Eyvah! Ankara gençlerin yeni mecrasını ve yönlendirme alanlarını yeni fark etti’ demiştim. O süreçten sonra konuya dair birçok köşe yazısı yazdım. İlk başlarda sosyal medya’nın neden bu kadar çabuk yaygınlaştığını anlatmaya çalıştığım bir Devamı için tıklayın.

 • Haz 27

  Eğitimi Yeniden Düşünmek!

  19. yüzyılın binalarında, 20. yüzyılın eğitim sistemiyle, 21. yüzyılın gençlerini eğitmeye / okutmaya çalışıyoruz. Bu cümleyi yıllardır öğretmen eğitimlerinde söyleyip durumumuzu izah etmeye çalışıyorum. İkinci ve önemli tespitlerden bir tanesi de şudur: Bundan 20 yıl önce eğitim, sokaktaki çocukları içeriye almaktı. Bugün eğitim içeride ki çocukları dışarı çıkartabilmektir. Değişmeyen tek şey değişimdir gerçeğini asla unutmamalıyız. Değişimin ertelenmesi kronikleşen sorunlar doğurur Devamı için tıklayın.

 • Nis 29

  Bunu da mı Özleyecektik?

  Bu cümleyi ilk defa askerlik yaparken kurmuştum. Sekiz ay kısa dönem askerlik yaptım. Burdur’da acemi birliği sonrası Kıbrıs’ta tamamladım askerliğimi. Acemilik döneminde kırk güne yakın bir zaman hiç dışarı çıkamadık. Çarşıya çıkacağımız gün arkadaşım dışarıda en çok neyi özlediğimi sormuştu. ‘Cam bardakta çay içmeyi özlediğimi’ söylemiştim. Hatta ‘cam bardakta çay içerken, çay kaşığının çıkarttığı sesi özledim’ demiştim. Askerlik yapmayanlar bilmez, Devamı için tıklayın.

 • Mar 29

  Film Okuyun

  ‘Film izlenir, kitap okunur’ diye hemen itiraz etmeyin. Bu yazımda kitap okumaktan değil, film okumaktan bahsedeceğim. ‘Film Okumak’ kavramını öğrencileriyle ‘Film Okumak Hayatı Okumaktır’ projesi yapan bir öğretmen dostumdan duymuştum. Öğrencileriyle beraber, elde kağıt ve kalem, film izliyorlar ve o filmden aldıkları hayat derslerini birbirine anlatıyorlar. Gençlerin filmin mesajından aldıkları ders ile öğretmenlerin veya yetişkinlerin aldıkları dersler birbirinden farklı oluyor. Devamı için tıklayın.

 • Şub 20

  Diyaneti Bekleyen Tehlikeler…

  Türkiye’nin geleceğini, uluslararası istihbarat örgütlerinin kontrolünde olan cemaat ve tarikatların işgalinden korumak için Diyanet İşleri Başkanlığı, İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat Fakültelerinin önemine inanırım. Bu üç kurumu korumak, kollamak ve ayakta tutmak zorundayız. Elbette eksikleri, yanlışları veya ihya edilmesi gereken yönleri var. Şu an okuduğunuz yazının amacı imha etmek değil ihya etmektir. Daha önce ‘Diyanetin 100 Temel Eseri var mı?’, Devamı için tıklayın.