YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Eki 8

  Yeni Kitap; “Teknoloji Kuşatmasında Geleceğimiz”

  Eğitimci – Yazar Sait Çamlıca, daha önce yayınladığı 15 kitapta da ucundan – kıyısından  değindiği ve sosyal medyada da sıklıkla dillendirdiği teknolojinin insana, aileye, çocuklara ve topluma olumlu ve olumsuz etkisi konusundaki birikimini “Teknoloji Kuşatmasında Geleceğimiz” ismiyle kitaplaştırdı. Hepimizin elinde akıllı telefonların olduğu, 7’den 70’e herkesin ve her kurumun sosyal medya kullandığı bir dönemde fırsatlar kadar tuzaklarında çoğaldığını söyleyen Eğitimci Devamı için tıklayın.

 • Eki 7

  Mahallenin Geleceği İçin Çalışan İmam; Şükrü Şahin

  ‘Mahallenin Kaderini Değiştiren İmamlar’ adlı kitap çalışmamı 2012 yılında yayınlamış, örnek çalışmalar yapan müftü ve imamlarla yaptığım söyleşileri kitaplaştırmıştım. İlk baskısı yayınlandıktan sonra farklı güzel örneklerle tanışıp, kitabı genişlettim. Önümüzdeki aylarda yapılacak olan yeni baskısı için İstanbul Ümraniye Hacı Ömer Karagül Cami  İmam Hatibi Şükrü Şahin hoca ile bir söyleşi yaptım. Cami Gençlik Kollarının öncülerinden olan Şükrü Şahin hocayla yaptığım Devamı için tıklayın.

 • Eki 4

  KHK Mağduriyeti Edebiyatı…

  Bu aralar para sıkıntısı yaşıyorum. Hayırdır? Kardeşime yardım ediyorum. Kirasını ödüyor, mecburen para da gönderiyorum. Neden? Kocası FETÖ’den hapis yatıyor. Kaymakamlık yaparken cezaevine girdi. Mal varlığı donduruldu. Pişman mı kardeşiniz ve eşi? Yok! Çıkıp hesap soracağız diyorlar… Bu konuşma, yıllar önce birlikte çalıştığımız bir arkadaşımla aramızda geçti. Buna benzer birçok örneğe şahit olabilirsiniz. Sınava girerken soru çal. Kaymakamlık sınavını çalınmış Devamı için tıklayın.

 • Eyl 5

  SAİT ÇAMLICA: ÖĞRETMEN SINIFININ MİLLİ EĞİTİM BAKANIDIR!

  Yeni eğitim- öğretim yılına girdik. Eğitim bir ülkenin, bir toplumun geleceğidir. Eğitimli bir toplumun inşası için hep birlikte daha çok çalışmamız gerekiyor. Bunun içinde eğitimin gücüne inanmak gerekiyor. Seyyid Kutub,“bilginin gücüne inanıyorum, kültürün gücüne inanıyorum; ama eğitimin gücüne, daha çok inanıyorum” diyor. Bu minvalde Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca ile “Öğretmen Tohumda Ormanı Görmeli” Kitabı çerçevesinde eğitim ile ilgili birçok konuyu konuştuk. Çamlıca, “Hangi Devamı için tıklayın.

 • Tem 9

  Elma Hangi Fabrika’da Yapılıyor?

  ‘Yeni doğmuş, sütle beslenen sığır yavrusuna ne ad verilir?’ sorusuna cevap veremeyen gençler konuşuldu günlerce. Olay bir yarışma programında geçiyor. Üniversite öğrencileri bu sorunun cevabını bilmiyor. Öğrencinin verdiği ‘kuzu’ cevabı, haber sitelerinde ve sosyal medya’da alay konusu oldu. Konu alay edilecek bir konu değil. Üzerine hepimizin düşünmesi gerektiği bir gidişatı gösteren bir olaydır bu. Daha birkaç ay önce benzer bir Devamı için tıklayın.

 • Tem 2

  Gençleri Kandıranlar Yine Kandırmaya Çalışıyor

  Orta yaşlarda bir Öğretmen ile uzun bir çay muhabbeti yaptık. Okuyan, düşünen, sorular soran, öğrencilerinin ve ülkesinin geleceğini dert eden bir Öğretmen. Kafasında ki soruların bir kısmını paylaşacağım sizinle. Bu yazıyı okuduğunda kendisinden bahsettiğimi anlayacak ama isim vermeyeceğim için sorun olacağını sanmıyorum. Zaten kendisinin yaşadıklarını ve sorguladıklarını birçok genç yaşıyor ve sorguluyor.   1980’li yıllarda doğmuş, lise yıllarında 28 Şubat Devamı için tıklayın.

 • Haz 25

  Makamlar Ve İz Bırakanlar

  Bayram için memlekete gittiğimde, Annemi kabir ziyaretlerine genelde ben götürürüm. En son gittiğimde mezarlıkta yürürken, sağ tarafımda bir öğretmenimin sol tarafımda diğer öğretmenimin mezarını gördüm. Mezar taşlarında isimlerini görür görmez, ben de bıraktıkları olumlu ve olumsuz hatıralar canlandı zihnimde. Bir kısmını annemle paylaştım.  Dünyanın fani olduğunu biliyoruz ve hep dillendiriyoruz ama makamların faniliğini unutuyoruz. ‘Makamların şehveti ve büyüsü’ nice dava Devamı için tıklayın.

 • May 13

  Teknoloji Çağında Gençlik ve Din

  Teknoloji çağında doğup büyüyen gençlerin din, hayat, ölüm, ahret, hesap hakkındaki sorularının cevaplarını, klasik dini kaynaklarda asla bulamayacaksınız. Bir lisede din derslerine giren öğretmen arkadaşıma bunu söylediğim zaman bana ‘Geçen hafta din dersinde lise öğrencilerine sevap, günah gibi temel ilmihal bilgilerini anlatırken bir öğrencim ‘Hocam YouTube’den para kazanmak caiz mi?’ diye sordu. O zaman anladım ki, bizim temel dini bilgilerimiz, Devamı için tıklayın.