YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Oca 15

  Ateist Müftü

  4 Eylül 1990 tarihinde bir suikast ile öldürülen Turan Dursun’un adını gençlerin çoğu bilmezler. O tarihlerde ben lise öğrencisiydim. Yaşımız gereği o dönemde sadece ismini duyduğumuz birisiydi. Üniversite yıllarımda ismini daha sık duymaya başlamıştım. Dine karşı olan kesimin özellikle tavsiye ettiği bir isimdi Turan Dursun. Bir ateist olduğunu biliyor, en çok satılan kitabının adını duyuyordum sadece. ‘Din Bu’ adıyla birkaç Devamı için tıklayın.

 • Kas 17

  Sosyal Medya Gençleri Ateist mi Yapıyor?

  Şanlıurfa’da kanaat önderleri ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, ‘İnsanlar bilinçli olarak dinden uzaklaştırılıyor. Tarihte görülmediği kadar sosyal medya ve iletişim kanalları ile gençlerimize, çocuklarımıza sürekli dinsizlik aşılanıyor. Uyarıcılık görevimizi yapmamız lazım’ dedi. Bu haber medyaya düştüğü anda kurduğum ilk cümle şu oldu, ‘Buna karşı siz ne yapıyorsunuz?’ Gençlik, din ve deizm üzerine Diyanet İşleri Başkanlığının bir Devamı için tıklayın.

 • Kas 8

  Hangi Yusuf Kaplan Hangi Öncü Kuşak?

  Yusuf Kaplan öncülüğünde Medeniyet Tasavvuru Okulu (MTO) projesi uzun zamandır sosyal medyada gözüme çarpıyor. Her seferinde gülüp geçiyorum. Son gördüğüm afiş beni daha da çok güldürdü. Bilmem kaçıncı Anadolu seferi ile yeni bir öncü kuşak yetiştirmekten bahseden bir afiş hazırlamışlar. Güldürdü dediğime bakmayın, ağlanacak hale gülmek anlamında gülüyorum. Sebebini anlatacağım ama önce bir sitemimi tekrar edeyim. FETÖ’ye Susanların Pişkinliği Alim, Devamı için tıklayın.

 • Eki 2

  Allah Dostları Tüccarlığı

  Çocukluğumuzdan beri duyduğumuz bir kavramdır “Allah dostları” benzetmesi. Yaş ilerleyip okumaya, okuduklarımız üzerine düşünmeye başlayınca ezberlerimiz bozuluyor.  Kur’an’da “Allah Dostu” diye bir kelime geçmez, veli kelimesi geçer. Bazen de çoğulu olan evliya diye geçer. Veli ve evliya kavramlarını “Allah Dostu” diye çeviriyorlar. Daha kötüsü kimlerin “Allah Dostu” olduğunu da biliyormuş gibi, şahısları “Allah Dostu” olarak gösteriyorlar. Akademik çalışmaları incelerseniz şu Devamı için tıklayın.

 • Ağu 18

  Afgan Dağlarında Kar Kucak Kucak

  1989 yılıydı. İmam Hatip’te sekizinci sınıf öğrencileriydik o zaman. Yaşımız on beş. Ezgiler dinliyor, marşlar söylüyorduk. Aklımda kalan ezgilerden birisi de bu yazıya başlık olan ezgiydi. Şöyle başlıyordu o meşhur ezgi; ‘Afgan dağlarında kar kucak kucak, ne ev kalmış ne bark ne de bir ocak’.  Sözleri kime aitti veya söyleyen kimdi hatırlamıyorum. Ama aradan o kadar yıl geçmiş olmasına rağmen Devamı için tıklayın.

 • Ağu 10

  Selahattin Demirtaş ve Apo’nun Ayetleri

  Hanefi Avcı’nın, PKK ile yoğun mücadele edilen bir dönemde, Güneydoğu’da görev yaptığı yıllara ait bir hatırasını okumuştum. PKK adına eylem yapmış olan genç bir delikanlı, ifade işlemleri esnasında Hanefi Avcı’nın odasında oturuyormuş. Daha 18 yaşına girmemiş olan genç militan, sehpanın üstündeki gazete ve dergileri göstererek ‘Hep bu şerefsizler yüzünden bu olaylar yaşanıyor’ demiş. Hanefi Avcı ne demek istediğini anlamayınca ‘Kimmiş Devamı için tıklayın.

 • Tem 5

  Sivil Toplum Kuruluşları, Sendikalar ve Acı Gerçekler

  Dost acı söyler. Dostça, acı acı sözler söyleyeceğim. ‘Kimse üzerine alınmasın’ demiyorum. Tam aksine yarası olan gocunsun diye yazıyorum bunları. Sivil Toplum Kuruluşları ve Türkiye’de aktif olan birçok vakıf, dernek ve sendikalarımız, yeni şeyler söyleyemeyip gelecek vizyonu oluşturamayınca, piyasaya oynamak ve koltuklarını korumak için şov yapmaktan öteye geçemiyorlar artık.   STK Basamak Olmamalı Sivil Toplum Kuruluşları, toplum ile devlet arasında Devamı için tıklayın.

 • May 20

  Rabıta İllüzyonu

  Loş odaya girdiğinde heyecandan ayaklarının titrediğini hissetti. İlk gözüne çarpan, odanın ortasında yerde oturan ve Kuran okuyan hoca oldu. Tam Hoca’nın karşısına oturdu. Kuran sesi kulaklarında çınlarken, kendisine öğretildiği gibi elindeki Süleyman Hilmi Tunahan’ın negatif baskı fotoğrafına gözünü ayırmadan bakmaya başladı. Gözleri yavaş yavaş karanlığa alıştı. Fotoğrafı ayrımsamaya başlamıştı ki Hoca aniden Kuran’ı kesip bağırmasıyla irkildi: ‘Kaldır başını ışığa bak…’ Devamı için tıklayın.