YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Tem 2

  Sosyal Medya Özgürlüğü Özgürlük mü?

  2013 sonlarında veya 2014 başlarında, o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘Twitter denilen bir bela var’ diye bir cümle kurmuştu. O konuşmayı dinleyince, arkadaş çevreme ‘Eyvah! Ankara gençlerin yeni mecrasını ve yönlendirme alanlarını yeni fark etti’ demiştim. O süreçten sonra konuya dair birçok köşe yazısı yazdım. İlk başlarda sosyal medya’nın neden bu kadar çabuk yaygınlaştığını anlatmaya çalıştığım bir Devamı için tıklayın.

 • Haz 27

  Eğitimi Yeniden Düşünmek!

  19. yüzyılın binalarında, 20. yüzyılın eğitim sistemiyle, 21. yüzyılın gençlerini eğitmeye / okutmaya çalışıyoruz. Bu cümleyi yıllardır öğretmen eğitimlerinde söyleyip durumumuzu izah etmeye çalışıyorum. İkinci ve önemli tespitlerden bir tanesi de şudur: Bundan 20 yıl önce eğitim, sokaktaki çocukları içeriye almaktı. Bugün eğitim içeride ki çocukları dışarı çıkartabilmektir. Değişmeyen tek şey değişimdir gerçeğini asla unutmamalıyız. Değişimin ertelenmesi kronikleşen sorunlar doğurur Devamı için tıklayın.

 • Nis 29

  Bunu da mı Özleyecektik?

  Bu cümleyi ilk defa askerlik yaparken kurmuştum. Sekiz ay kısa dönem askerlik yaptım. Burdur’da acemi birliği sonrası Kıbrıs’ta tamamladım askerliğimi. Acemilik döneminde kırk güne yakın bir zaman hiç dışarı çıkamadık. Çarşıya çıkacağımız gün arkadaşım dışarıda en çok neyi özlediğimi sormuştu. ‘Cam bardakta çay içmeyi özlediğimi’ söylemiştim. Hatta ‘cam bardakta çay içerken, çay kaşığının çıkarttığı sesi özledim’ demiştim. Askerlik yapmayanlar bilmez, Devamı için tıklayın.

 • Mar 29

  Film Okuyun

  ‘Film izlenir, kitap okunur’ diye hemen itiraz etmeyin. Bu yazımda kitap okumaktan değil, film okumaktan bahsedeceğim. ‘Film Okumak’ kavramını öğrencileriyle ‘Film Okumak Hayatı Okumaktır’ projesi yapan bir öğretmen dostumdan duymuştum. Öğrencileriyle beraber, elde kağıt ve kalem, film izliyorlar ve o filmden aldıkları hayat derslerini birbirine anlatıyorlar. Gençlerin filmin mesajından aldıkları ders ile öğretmenlerin veya yetişkinlerin aldıkları dersler birbirinden farklı oluyor. Devamı için tıklayın.

 • Şub 20

  Diyaneti Bekleyen Tehlikeler…

  Türkiye’nin geleceğini, uluslararası istihbarat örgütlerinin kontrolünde olan cemaat ve tarikatların işgalinden korumak için Diyanet İşleri Başkanlığı, İmam Hatip Liseleri ve İlahiyat Fakültelerinin önemine inanırım. Bu üç kurumu korumak, kollamak ve ayakta tutmak zorundayız. Elbette eksikleri, yanlışları veya ihya edilmesi gereken yönleri var. Şu an okuduğunuz yazının amacı imha etmek değil ihya etmektir. Daha önce ‘Diyanetin 100 Temel Eseri var mı?’, Devamı için tıklayın.

 • Ara 23

  Bilge Terzi’nin Hakikat Dikişleri

  Cuma namazlarının önemi, kılınan namazdan daha çok okunan hutbedir. İslam’ın haftalık toplanma ve eğitim yöntemidir Cuma hutbeleri. Uygulamada yapılan hatalar ve eksiklerine rağmen, Cuma namazları ve hutbelerin ümmetin birliği için önemli olduğuna inanırım. Tıpkı haftalık sohbet halkaları gibi. Türkiye’de yüzlerce dernek, haftalık toplantı ve sohbetler yapmaya çalışır. Bu sohbetler genelde klasik yöntemle yapılır. Bir kişi konuşur diğerleri dinler. Küçük yerlerde Devamı için tıklayın.

 • Kas 29

  Diyanet Öğrencilere Kuran Meali Dağıtmalı…

  Ülkemiz ve İslam coğrafyası üzerine öyle profesyonel ve derin oyunlar oynanmış ki, bazı insanları bu oyunlar karşısında uyandırmak nerdeyse imkansız. Dinini öğrenmek isteyen insan için en önemli ve kusursuz kaynak Allah’ın kitabı Kuran iken, anlayarak Kuran okuyan insan sayısı maalesef çok az. Öyle bir tezgah kurmuşlar ki, ‘Rivayetleri Türkçe ve anlayarak okurken, ayetleri Arapça ve anlamadan okuyan’ dindar bir kitle Devamı için tıklayın.

 • Eki 7

  Mahallenin Geleceği İçin Çalışan İmam; Şükrü Şahin

  ‘Mahallenin Kaderini Değiştiren İmamlar’ adlı kitap çalışmamı 2012 yılında yayınlamış, örnek çalışmalar yapan müftü ve imamlarla yaptığım söyleşileri kitaplaştırmıştım. İlk baskısı yayınlandıktan sonra farklı güzel örneklerle tanışıp, kitabı genişlettim. Önümüzdeki aylarda yapılacak olan yeni baskısı için İstanbul Ümraniye Hacı Ömer Karagül Cami  İmam Hatibi Şükrü Şahin hoca ile bir söyleşi yaptım. Cami Gençlik Kollarının öncülerinden olan Şükrü Şahin hocayla yaptığım Devamı için tıklayın.