YAZILAR
Sait Çamlıca'ya ait yazılara bu sayfa üzerinden ulaşabilir, yazılar içinde arama yapabilirsiniz.
 • Ağu 23

  Bir Gardiyandan Boşanma Adabı

  Sağlam bir yuva kurmak, sağlam bir ev kurmak gibidir. Herkes, kurulan evin / yuvanın ebediyen yaşamasını ister. Ancak bazen, hangi sebeple olursa olsun, kurulan ev / yuva yıkılmak zorunda kalır.Ev kurmanın önemini anlatan Allah, ev yıkmanın adabını da anlatıyor. Başka bir yazımda, Talak (Boşama/Boşanma) suresi merkezli, ev yıkmanın adabından bahsettiğim için ayrıntısına girmeyeceğim. Ancak Allah, Kur’an’da iki surede (Talak ve Nisa) Devamı için tıklayın.

 • Ağu 23

  BOŞANMANIN SAVAŞI DEĞİL EDEBİ OLUR…

  Sevmediğiniz, birlikte aynı ortamı paylaşmaktan keyf almadığınız, aynı yatakta yatmak istemediğiniz bir insan ile evli kalmanın ne demek olduğunu, ancak bunu yaşayanlar bilir. “Madem sevmiyordu neden evlendi?” sorusu başka bir problemdir. Hiç kimse “denemek” için evlenmez. Bir ömür boyu aynı yastığı, aynı evi paylaşmak için nikah masasına oturup imza atar herkes. Ancak bazen işler istenildiği gibi gitmez. Küçük kavgalar, anlaşmazlıklar Devamı için tıklayın.

 • Tem 9

  Elma Hangi Fabrika’da Yapılıyor?

  ‘Yeni doğmuş, sütle beslenen sığır yavrusuna ne ad verilir?’ sorusuna cevap veremeyen gençler konuşuldu günlerce. Olay bir yarışma programında geçiyor. Üniversite öğrencileri bu sorunun cevabını bilmiyor. Öğrencinin verdiği ‘kuzu’ cevabı, haber sitelerinde ve sosyal medya’da alay konusu oldu. Konu alay edilecek bir konu değil. Üzerine hepimizin düşünmesi gerektiği bir gidişatı gösteren bir olaydır bu. Daha birkaç ay önce benzer bir Devamı için tıklayın.

 • Tem 2

  Gençleri Kandıranlar Yine Kandırmaya Çalışıyor

  Orta yaşlarda bir Öğretmen ile uzun bir çay muhabbeti yaptık. Okuyan, düşünen, sorular soran, öğrencilerinin ve ülkesinin geleceğini dert eden bir Öğretmen. Kafasında ki soruların bir kısmını paylaşacağım sizinle. Bu yazıyı okuduğunda kendisinden bahsettiğimi anlayacak ama isim vermeyeceğim için sorun olacağını sanmıyorum. Zaten kendisinin yaşadıklarını ve sorguladıklarını birçok genç yaşıyor ve sorguluyor.   1980’li yıllarda doğmuş, lise yıllarında 28 Şubat Devamı için tıklayın.

 • Haz 25

  Makamlar Ve İz Bırakanlar

  Bayram için memlekete gittiğimde, Annemi kabir ziyaretlerine genelde ben götürürüm. En son gittiğimde mezarlıkta yürürken, sağ tarafımda bir öğretmenimin sol tarafımda diğer öğretmenimin mezarını gördüm. Mezar taşlarında isimlerini görür görmez, ben de bıraktıkları olumlu ve olumsuz hatıralar canlandı zihnimde. Bir kısmını annemle paylaştım.  Dünyanın fani olduğunu biliyoruz ve hep dillendiriyoruz ama makamların faniliğini unutuyoruz. ‘Makamların şehveti ve büyüsü’ nice dava Devamı için tıklayın.

 • May 13

  Teknoloji Çağında Gençlik ve Din

  Teknoloji çağında doğup büyüyen gençlerin din, hayat, ölüm, ahret, hesap hakkındaki sorularının cevaplarını, klasik dini kaynaklarda asla bulamayacaksınız. Bir lisede din derslerine giren öğretmen arkadaşıma bunu söylediğim zaman bana ‘Geçen hafta din dersinde lise öğrencilerine sevap, günah gibi temel ilmihal bilgilerini anlatırken bir öğrencim ‘Hocam YouTube’den para kazanmak caiz mi?’ diye sordu. O zaman anladım ki, bizim temel dini bilgilerimiz, Devamı için tıklayın.

 • May 8

  Sait ÇAMLICA: Düşünmek, Namaz Kılmak Gibi Farzdır!

  Eğitimci yazar Sait Çamlıca ile Ramazan vesilesiyle, “Kur’an alfabesi mi, Kur’an ahlakı mı?” İsimli kitabı çerçevesinde Kur’an’ı anlamayı ve düşünmeyi arkadaşımız Ziya GÜNDÜZ’e konuştu. Çamlıca, ‘Kur’an okumayı öğretmek değil, Kur’anı önce anlayıp sonra yaşamayı öğretebilmenin yollarına kafa yormak zorundayız’ dedi.  Röportaj: Ziya Gündüz Hocam öncelikle kitabın isminden başlayalım. “Kur’an alfabesi mi, Kur’an ahlakı mı?” isimli kitabı yazmanızda ki temel gaye nedir. Size göre Devamı için tıklayın.

 • Nis 25

  ‘Beni Bir Saat TRT’de Konuşturun İdama Razıyım’

  Yazıya başlık olan cümlenin hikayesini anlatmadan önce bir hatıramı paylaşayım. 2016 Ramazan ayındaydık. Memleketimde Ramazan etkinliklerinin yapıldığı yere yakın olan, arkadaşımın işlettiği Mehmetçik Aile Çay Bahçesinde dostlarla çay içip muhabbet ediyorduk. O akşam Ramazan etkinliğinin konuğu, gençlik yıllarımızda ezgilerini çok dinlediğimiz Ömer Karaoğlu Beydi. Ömer Karaoğlu Bey meşhur ezgilerini sırayla söylüyor, parça aralarında konuşmalar yapıyordu. Gençlik yıllarımız olan 1990’lı yıllarda Devamı için tıklayın.