İman Çiçeğinizi Susuz Bırakmayın

 

Hayatın iniş ve çıkışları gibi, duygularımızın da iniş ve çıkışları vardır. Manevî duygularımız buna dahildir. Bazen kendimizi Allah’a çok yakın hissederken, bazen “Affet Yarabbi!” diyerek uzaklaşma pişmanlığımızı dile getiririz. Dünya işlerine kendimizi çok kaptırınca, ibadetlerimiz gevşer.

Hepimiz Müslüman olarak doğma şerefine sahibiz. İman çiçeğinin tohumuna sahip olmak için Müslüman bir anne babanın evladı olmak yeterli değildir. Çünkü her çocuk İslam fıtratı üzerine doğar. Her insan bu tohumla doğar. Bizim şansımız, bu tohumu besleyen Müslüman bir çevrede doğmuş ve büyümüş olmaktır. Çevremizden görerek ve okuyarak, bu tohumu toprağa ekip büyütmemiz gerekir. Elimizde hazır tohumla dünyaya geldiğimize göre, işimiz garanti mi? Değil elbette. İman bir çiçektir. İmanın Her çiçek gibi sulanmaya ve bakıma ihtiyacı var. Peki bu tohumu nasıl besleyecek, nasıl sulayacak, nasıl misk kokulu bir çiçeğe dönüştüreceğiz?

İman tohumunu besleyen, misk kokulu bir çiçeğe dönüştüren iki önemli aracımız var. Biri bilgi, diğeri eylemdir. İkisinden biri eksik olursa tohum çürür, çiçek kurur.

Bilgi, İmanı Güçlendirir

“Allah’tan hakkıyla ancak âlimler korkar” âyetinin de işaret ettiği gibi, kâinatı derin bir şekilde okuyan, ilmî derinliği olan insanların, Allah korkusu daha çok olur. Allah’ı sadece yaratıcı olarak değil, yarattıklarıyla da hakkıyla tanıdığı için, Allah’ın güç ve kudretini bildiği için Alimler övülmüştür Kuran’da.

Yaratıcının gücünü ve büyüklüğünü fark eden insanın korkusu, imanını arttırır. Uçağa binen insanların, imanları varsa, camdan bakarken hissettikleri de budur. Allah’ın büyüklüğü karşısında insanın küçüklüğünü ve âcizliğini, derin bir şekilde hissettiğimiz yerlerden birisidir uçak.

Kur’an’da ilim merkezli tavsiyelerin ve tefekkürün açtığı kapılardan bahseden âyetlerin çokluğu bundandır. Zerrenin küçüklüğü de kâinatın büyüklüğü de imanı olan insanın imanını arttırır, iman çiçeğini sular.

İman çiçeğinizi her gün mutlaka sulayın! Mutlaka her gün kitap okuyun! Yeni şeyler öğrenin! “Bugün Allah için ne yaptın?” afişini sağa sola asmak, bizim güzel geleneklerimizdendir. “Bugün iman çiçeğinizi sulamak için ne kadar okudun?” diye afiş asmalıyız gözümüzün önüne. Bir Müslüman’ın günlük ibadetleri arasında okumak yoksa, kendini mutlaka sorgulamalı ve “Oku!” emrini yerine getirme gayreti içerisinde olmalı.  

Eylemsizlik Paslandırır

İmanı besleyen eylem, ibadettir. İki tür ibadet besler iman çiçeğini: Bireysel ve sosyal ibadetler. Bireysel ibadetler, hepimizin bildiği namaz, oruç, hac, zekât gibi her Müslüman’ın yerine getirmesi gereken bedensel ibadetlerdir. Sadece bireysel ibadetleri yerine getirmek yeterli değil. Sosyal ibadet, iyilik yapıp iyiliği yaymaktır. Esnaf için yalan söylememek, çürük mal satmamaktır. Komşularla ve akrabalarla iyi ilişkiler kurmak, helâl para kazanıp helâl yolda para harcamaktır. Ağaç dikmek de bir sosyal ibadettir, hasta ziyareti yapmak da yalan söylememek de sosyal ibadettir, yalan söylemenin günah olduğunu hatırlatmak da.

İman çiçeğini sulayan eylem ibadetini bir kuşa benzetirseniz, bireysel ibadet bir kanadı ise sosyal ibadet diğer kanadıdır. “Namazımı kılarım ama sattığım arabanın takla atmış bir araba olduğunu müşterime söylemeden pahalıya satarım” derseniz, kuşun tek kanadını kırdığınız için uçuramazsınız. Yüz tane öğrenci okutacak kadar zengin ve cömert olabilirsiniz ama “namaz kılmak bana zor geldiği için kılmıyorum” derseniz, kuşun diğer kanadını kırmış olursunuz. 

Eylemsiz demir paslanır, bakımsız bahçe yaban otları ile dolar. “Dikenin tohumu yoktur” der büyüklerimiz. Diken, boş bırakılan, çiçek yetiştirmek için emek sarf edilmeyen, bakımsız bırakılan bahçede, kendiliğinden büyür.

İlimsiz iman kör, ibadetsiz iman topaldır. Kör göremez, topal ilerleyemez. Kör, doğru yöne gitmek isterken yanlış yöne gider, topal doğru yönü bilir ama ilerleyemez. Kuran merkezli bilgi yol haritasıdır. Haritaya sahip olmak yetmez, eyleme geçmeden mesafe alınmaz.      

Çiçeğin Kokusu 

Çiçek sadece göze hitap eden bir güzelliğe sahip değildir. Bir de kokusu vardır. İman çiçeğinin kokusu samimiyettir. Samimiyet (ihlâs) bu çiçeğin kokusuna misk olur. Koku güzelse koklamak isteyen de çoğalır.

Sözün Özü;

Bilgi ve eylem ile sulanmayan iman çiçeği, kurumaya mahkûmdur

İmanınızı sulayın!

Çiçeğinizi kurutmayın!

 

Sait Çamlıca
Eğitimci-Yazar

Kaynak Kitap

Okun Düşün Uyan

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.