İnşirah Sûresi Rahatlatır mı?

 

Bir akrabamın ağır hastası vardı. Hepimiz ziyaretine gittik. Hastanın yakını fenalaşmaya başlayınca, etrafındaki büyükleri onunla ilgilenmeye başladılar. Bir yandan kolonya ile rahatlatmaya çalışırken, diğer yandan “İnşirah sûresi oku! Rahatlarsın. Üç defa / beş defa İnşirah oku! Kendine gelirsin” gibi telkinlerde bulunuyorlardı.

Hasta yakını bir yandan kötü olduğunu söylüyor, diğer yandan inşirah suresini okuyordu. Ben sadece kulak misafiri oldum. “İnşirah suresi okuyarak rahatladı mı?” diye soracak olursanız, bir çoğunuzun beklediği cevabı veremeyeceğim. Çünkü hasta yakını, İnşirah sûresi okuyarak rahatlayamadı. Hastaneye götürdüler, sakinleştirici iğne yaptılar ve böylece o hasta yakını, rahatlamış olarak eve döndü.

Bu olay, uzun zamandır zihnimde dolanan bu yazıyı yazmama sebep oldu. “İnşirah sûresini okumak insanı rahatlatır mı?” sorusuna cevap aramaya çalışacağım bu yazıda.

Önce İnşirah sûresi ile ilgili, birçok kaynakta geçen rivayetleri hatırlatayım. Bu rivayetleri birçok insan biliyor. 

Rivayetler!

-Bu sûre hakkında Peygamber Efendimiz: “Elem neşrahleke’yi okuyan, bana gelip sıkıntımı alan gibidir.” buyurmuşlardır.

Bu sûreye mahsus bazı esrarı ilâhiye:

-Kim bu sûreyi beş vakit namazdan sonra okumaya devam ederse, Allah işlerine kolaylık verir ve rızkını çoğaltır, sıkıntısını giderir, ummadığı yerden rızıklandırır.

-Bu sureyi her gün duha vaktinde 200’er defa okumaya devam eden kimse, bazı esrarı ilâhiyyeye vâkıf olur.

-Maneviyatta ilerlemek isteyenler, bu sureyi her gün 70 defa okumayı ihmal etmesinler.

-İçi sıkılanlar, başı daralanlar, bunalımda olanlar selamete çıkmak istiyorlarsa, günde yetmiş defa bu sureyi okumaya devam etsinler.

Daha ilginç rivayetler var bazı kaynaklarda:

-İnşirah suresini cam kaba yazıp, gül suyu ile yazıyı silip içen kişi korku ve endişeden kurtulur.

-Farz namazlarının ardından 3-5 veya 7 defa bu sureyi okuyan kişinin rızkı artar. Tembellikten ve kederden kurtulur.

-Sıkıntıdan kurtulmak veya müşkil bir işi olan, 2 rekât Allah rızası için namaz kılıp, 152 İnşirah okur ve dua ederse, müşkilattan ve sıkıntıdan kurtulur.

-Unutkanlığı gidermek için bir kaba yazılıp, zemzem veya yağmur suyu ile yazı silinip içen kişinin hafızası kuvvetlenir.

Tüm rivayetleri buraya yazacak değilim. Ancak bu bakış açısının, İnşirah suresini anlamamak olduğunu düşünüyorum.

Bu rivayetlerin kimisi hadis kitaplarında, kimisi, farklı âlimlerin kitaplarında bulunuyor. Bu kadar çok rivayetin bulunduğu İnşirah sûresinin meâlini okuduktan sonra, lütfen biraz düşünün. Ben hem meâllerden hem tefsirlerden okuyup düşününce, genel olarak bilinen birçok rivayetten farklı anlamlar görmeye başladım.

İnşirah Suresi

1.Biz, senin göğsünü yarıp-genişletmedik mi?

2.Ve yükünü indirip-atmadık mı?

3.Ki o, senin belini bükmüştür.

4.Senin zikrini (şanını) yüceltmedik mi?

5.Demek ki, gerçekten zorlukla beraber kolaylık vardır.

6.Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.

7.Şu hâlde boş kaldığın zaman, durmaksızın yorulmaya devam et.

8.Ve yalnızca Rabbine rağbet et.

Yukarıdaki riayetleri okuyan bir insan, Kur’an ve İnşirah sûresini, bir sihir kitabı sanabilir. Öyle ilginç rivayetler var ki, sihir veya büyü yapmak isteyen birileri için, yemek tarifi yapar gibi, malzeme tarifi yapıyorlar.

İnşirah ile Rahatlamak İstiyorsanız!

Surenin meali üzerine düşündüğünüz zaman, yukarıdaki rivayetlerden çok daha farklı hayat dersleri çıkartabilirsiniz. İnşirah’ın kelime anlamı, iç, gönül açılması, ferahlama, ferahlık.

Hz. Peygamber’in çok bunaldığı, içinin dağlandığı bir dönemde inerek Allah Resûlü’nü rahatlattığı için, İnşirah sûresi için “Motivasyon” sûresi diyenler var.

Hayatınızın en zor dönemini bile yaşıyor olsanız, Allah’a sığınarak yükünüzü-acınızı hafifletebilirsiniz. “Allah’tan başka hiç kimseye ihtiyacım yok!” diyebilen bir insan için, hayatın hiçbir yokuşu, dik değildir.

Hayat yolculuğunda hangi yokuşu çıkıyor olursanız olun, her yokuştan sonra bir iniş vardır. “Her zorlukla beraber bir kolaylığın var” olduğunu vaad eden Allah ise, buna iman etmek, bizi sakinleştirici ilaçlardan çok daha fazla rahatlatır.   

Boş durarak, zihninizi boş bırakarak, şeytanın vesvese ile sizi bunaltmasına asla izin vermeyin. Daima başka işlerle meşgul olarak, şeytana fırsat vermediğinizde, İnşirah sûresi sizi rahatlatacaktır. Buna meşguliyet terapisi denir.

İnşirah suresi ile rahatlamak istiyorsanız, hayata bakışınızı gözden geçirmek zorundasınız. Hz. Ebubekir’e “Üçüncüsü Allah olan iki kişiye, kim zarar verebilir ki?” diyen Efendimiz (as), Allah’a dayanarak huzur bulabileceğimizi bildiriyor bize.

İnşirah Sûresini Doğru Okuyun!

İnşirah sûresi okuyarak değil, İnşirah sûresinin hayata dair verdiği mesajları doğru okuyarak rahatlarsınız.

Bu gerçeği anlamayanlar, anlamak istemeyenler, inşirah suresini sadece dudaklarıyla tekrar ederek rahatlayacaklarına sanmaya devam ederler. Rahatlayamadıklarını anlayınca, gecenin bir yarısı acil servise gidip sakinleştirici iğne yedikten sonra rahatlarlar!

İnşirah sûresini, sadece dudaklarınızla okuyarak değil, tefekkür ile okuyarak hayatınıza uygularsanız, mutlaka rahatlarsınız.

Hem de ilaç kullanmadan!

 

Sait Çamlıca
Eğitimci-Yazar

Kaynak Kitap

Stresli İman

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.