Ücretsiz Reklamcı Turist

Dünya’nın en çok turist ağırlayan ülkelerinden birisiyiz. Hem Doğu’dan hem Batı’dan birçok insan ülkemizin güzelliklerini görmek ve tatil yapmak için gelip gidiyor. Her gelen turist hem olumlu hem olumsuz anlamda reklamımızı yapıyor. İyi intibalarla dönmüşse olumlu, kötü intibalarla dönmüşse olumsuz reklamımızı yapıyor.

Batı medyası zaman zaman ülkemizin turizmini baltalamaya çalışıyor. Olumsuz haberleri öne çıkartarak, Türkiye aleyhinde haberler yaparak ziyaretçi sayımızı azaltmak için uğraşıyorlar.

Birkaç yıl önce Antalya’nın bir ilçesinde Müftülük personelinin eğitimi için misafir olmuştum. Otelde sabah kahvaltısı yaptıktan sonra, İlçe Müftüsü ile çay içiyorduk. Otel sahibi yanımıza geldi. O dönem Batı medyası DAEŞ gibi birkaç terör örgütünü bahane ederek dinimiz ve ülkemiz aleyhinde sürekli haberler yapıyordu. “İslami terör” veya “Müslüman terörist” diye başlayan birçok haber Batı medyasının manşetlerindeydi. Yanımıza gelen otel sahibi İlçe Müftüsü’ne dönerek “Hocam! Diyanet İşleri Başkanlığı buralara gelen turistlerin kıymetini bilmiyor. Bizim misafir ettiğimiz insanlar, Batı’nın ekonomik durumu iyi olan insanlarıdır. Keşke Diyanet İşleri Başkanlığı sürekli Batı medyasının yalanları ve iftiralarını takip etse ve dinimizin terörü desteklemediğini delilleriyle beraber anlatan broşürler hazırlasa. İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca gibi, gelen ülke insanının dillerinde bizlere dağıtılsa. Biz o broşürleri gelen misafirlerimize veririz. Batı’nın medya yalanlarına karşı bu insanları bilinçlendirmiş oluruz” dedi.

Müftü Bey otel sahibinin fikrini başkanlığa ileteceğini söyledi. Sonra ne yapıldı bilmiyorum ancak elimizdeki bu fırsatı mutlaka değerlendirmek zorundayız. Dinimiz, ülkemiz ve insanımız aleyhinde yapılan bu olumsuz propagandalara karşı elimizde bulunan bu fırsatı mutlaka değerlendirmek zorundayız. Her turist ücretsiz reklamcı gibi değerlendirilmiş olur.

2019 yılında sadece 6 ay içerisinde 21 milyon turistin geldiği bir ülke olarak bu fırsatları kaçırmamalıyız. Dışişleri Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda çok ciddi bir iş birliği yapmalı.

 

Sait Çamlıca

Eğitimci-Yazar

Kaynak Kitap

Teknoloji Kuşatmasında Geleceğimiz

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.