Yaratılış, Evrim ve İman

 

Benim için 2000’li yılların başında, kapanmış bir konudur aslında “Yaratılış ve Evrim” tartışması. Ancak son yıllarda sosyal medya mecralarında yine tartışma konusu olunca, arşive konuya dair bir yazı bırakmak ve gençlere tavsiyelerde bulunmak için bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Tartışmanın taraflarının söylediklerini, yazdıklarını dinleyip okumanızı tavsiye ederim öncelikle. Sadece sizin gibi düşünenleri, sizin inandıklarınızı anlatanları dinliyorsanız, derdiniz hakikati aramak değil, inandıklarınıza taraftar bulmaktır. Bizim gibi dindar ailelerde ve çevrede büyüyen insanlar için, ilk gençlik yıllarımızda evrimi savunan herkes neredeyse kafir ilan ediliyordu. Evrimi inkâr etmek için yüzlerce kitap yazıldı. 19. yüzyılda evrimi dünyanın gündemine yeniden taşıyan Biyolog Charles Darwin, bu teorisini sanki yaratan Allah’ı inkâr etmek için ortaya atmış gibi anlatıldı bize sürekli. 

Darwin Ateist miydi?

Ateizmi savunmak için kurulmuş internet siteleri bile Darwin’in ateist olmadığını kabullenmek zorunda kalıyorlar. Bir bilim adamı olarak elbette zihinsel olarak gidiş gelişler yaşamıştır. Farklı tartışmalara katılmış, farklı zaman ve zeminlerde farklı şeyler söylemiştir. Yaratılanları incelemeye ömrünü adamış bir bilim adamı olarak, yaratıcıyı inkâr etmemiştir. “En ciddi çalkantılarımda bile bir Tanrı’nın varlığını reddedecek kadar ateist olmadım.” diyen bir bilim adamıdır Darwin.

Hem ateistlerin hem de dindarların önemli bir kısmı ısrarla Darwin’i bir ateist gibi göstermeye gayret etmişler. Ateistler bu kadar etkili bir bilim adamının Allah inancının olmasını kabullenememişler, dindarlar kitlelerini Darwin’in ateist olduğuna inandırarak, geleneksel inançlarını koruyabileceklerini düşünmüşler.

Benim ne düşündüğümü yazının sonunda yazacağım ancak öncelikle her iki tarafın argümanları üzerine birkaç şey söylemem gerekiyor. 

Nasıl Yaratıldık?

Geleneksel din anlayışında “Allah insanı balçıktan, çamurdan, su damlasından, meniden yarattı.” veya “ol dedi ve olduk” gibi ezberler anlatılarak, evrim yoluyla yaratılış inkâr edilir. Kur’an insanın nasıl yaratıldığına dair ayrıntılı bilgi vermez. Yapılan yorumların tamamı, o yorumu yapan kişiyi bağlar. Kur’an’ın evrimi inkâr ettiğini ispat etmek için yorum yapanlar veya evrimi savunduğunu ispat etmek için yorumlayanlar, kendi fikirlerini söylemiş oluyorlar. Çünkü Kur’an bir biyoloji kitabı değildir. Allah insanı nasıl yarattığını ayrıntılı bir şekilde anlatmaz. “Ben sizi nasıl yarattım?” diye bir soru ile karşılaşmayacağız öldükten sonra.

Allah insanın “nasıl” yaratıldığına dair neden pek bir şey söylemez? Çünkü Allah katında “nasıl” yaratıldığımız değil “niçin” yaratıldığımız önemlidir. Nasıl yaratıldığımız konusu bir iman konusu değildir. Yaratanın var olduğuna inanmak, O’na dönüp hesap vereceğimiz gerçeğiyle yaşamak zorundayız. Nasıl yaratıldığımız konusunda isteyen istediği gibi düşünmek ve inanmakta özgürdür.

Maymunu da Allah Yarattı

Yazıya başlarken bu konunun benim açımdan yıllar önce kapandığını yazmıştım. Neden böyle düşündüğümü kısaca anlatayım. O yıllarda “Yaratılış ve Evrim” konusu sürekli gündeme geliyordu. Dindar insanların okuduğu gazeteler sürekli bu konuyu gündeme getiriyor, özellikle Harun Yahya ismiyle kitaplar yayınlayan Adnan Oktar’ın kitaplarını, bedava dağıtıyorlardı. Üsküdar ve Kadıköy vapurlarına binen insanlara bile, yol üstünde bedava kitapları dağıtılıyordu Adanan Oktar’ın.

O yıllarda bir televizyon programına konuk olan Felsefe Profesörü rahmetli Teoman Şaban Duralı Hoca’nın kurduğu bir cümleden sonra, bu tartışmaya bir daha girmedim. 2021 yılında vefat eden Prof. Dr. Teoman Duralı şöyle demişti; “Şayet insanın maymundan evrimleşerek yaratılmış olduğu ispat edilse bile, bu benim Allah’a olan imanımı sarsmaz. Çünkü ben maymunların da Allah tarafından yaratılmış olduğuna iman etmişim.”

İnsanın nasıl yaratıldığını merak ediyorsanız, araştırıp kararınız verin. Hiçbir karar sizi dinden çıkartmaz. Ancak unutmayın ki, asıl olan nasıl yaratıldığımız değil, niçin yaratıldığımızdır. Niçin yaratıldığınızı unutmuşsanız, nasıl yaratıldığınıza dair inancınız ve imanınız sizi kurtarmaz.

 

Sait Çamlıca

Eğitimci-Yazar

Kaynak Kitap

Gençliğin İmanını Hurafelerle Çalıyorlar

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.