Türkiye Boş Durmuyor

Kişisel verileri koruma kanunu kapsamında Türkiye boş durmuyor elbette. Alınan mesafe, alınması gereken mesafeye göre çok az olsa bile, küçük görülecek adımlar değil Türkiye’nin yaptıkları. Savunma sanayimizin ihtiyacı olan silahların ve programların önemli bir kısmını kendimizin üretiyor olması, geç kalmış olsa da önemli bir adımdır. Veri depolama merkezi konusunda atılmış adım da küçük görünse bile çok önemlidir.

2016 yılında Kocaeli Gebze’de dünyanın en büyük veri merkezlerinden biri olan “Turkcell Gebze Veri Merkezi” kuruldu. Vatandaşımızın, kamu kurumlarının ve özel şirketlerin bilgileri, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde muhafaza edilecek ve denetimleri de sınırlarımız içinde olacak. 2018 yılında İzmir Turkcell Veri Merkezi de çok ciddi yatırım yapılarak açıldı. Yetkililerin 2018 yılında yaptığı açıklamalara göre veri merkezinin en büyüğü Ankara 2019’da Çorlu ise 2020’de açılması hedefleniyor. Farklı illerde, belki her bölgede, veri depolama merkezleri açılmak zorunda kalacak. Türkiye sadece hava ve karayollarında doğu ve batı arasında bir geçiş köprüsü değil. Aynı zamanda iletişim ağının Asya’daki dijital geçiş ve depolama merkezi olma yolunda da ilerliyor.

Bir Cisim Yaklaşıyor!

Cem Yılmaz’ın G.O.R.A. filmlerinden bir cümle olarak akıllarda kalmıştı bir zamanlar “Bir cisim yaklaşıyor” cümlesi. Teknoloji çağında küresel güçler için en tehlikeli insan tipi, teknoloji kullanmayan, sosyal medya hesabı olmayan veya bunları bilinçli kullanan insanlardır. Çünkü o insanlar hakkında istedikleri kadar bilgiyi elde edemiyorlar. Kimdir? Zevkler ve zaafları nelerdir? Kimlerle arkadaş? Hangi ideolojiye sahip? Bu ve benzeri soruların cevaplarını bilmiyorlar. Bu insanları “bilinmeyen cisim” olarak tanımlamak zorunda kalacaklar.

Treni Kaçıran Trene Bakar!

18. ve 19. yüzyıl sanayi devrimini kaçıran ülkeler, sanayi devrimini erken gerçekleştiren ülkelere hizmet etmek zorunda kaldı. Matbaasını kurmuş bir ülke ile, hattatların yazdığı kitaplarla yarışamazdınız. Ayakkabı fabrikası kurmuş ülkelerle, el yapımı ayakkabı üreterek rekabet edemezdiniz. Arabayı satın aldığınız ülkeden yedek parça ve benzin almaya mahkûm olursunuz. Üretenler, 200 yıldır tüketenleri yönetiyor.

18. yüzyıl, sanayi devriminden daha büyük bir geçiş sürecine gebe. Bu yarışta geri kalanlar, treni kaçıranlar, en az 100 yıl daha sadece trene bakıp hayran olmakla vakit geçirecekler. Bu treni kaçıranlar, yeni yüzyılın teknolojisini, özellikle de büyük teknolojiyi ve bilgisayar algoritmalarının gücünü kavrayamayanlar sanayi devrimini kaçıranlardan daha büyük bir kölelik yaşamak zorunda kalacaklar. Yeni çağın teknolojisini üretmeyi bilenler ile bilmeyenler arasındaki fark çok büyük olacak. Geride kalanlar otomatik silahlara karşı taş atanlar veya ok atanlar gibi yenilgiye mahkûm olacaklar.

Yarının kısa bir tarihi alt başlığı ile Homo Deus kitabını yazan Yuval Noah Harari, henüz sanayi devrimini bile yakalayamamış İslam ülkelerinin genetik mühendisliği, yapay zekâ, endüstri devrimi hakkında söyleyecek pek bir şeyi olamayacağını iddia ediyor. İlk bakışta bu iddiasında haklı bile görünse, yeni dönemin ciddi gayret sarf eden herkese eşit fırsatlar verdiğini gözden kaçırıyor.

Bu konularda Türkiye’nin atmış olduğu adımlar, yapmış olduğu yatırımlar, milli savunma ve milli yazılım adına geliştirilen projeler, sadece Türkiye’nin değil İslam coğrafyasının dünyada önemli bir güç olması için çok önemli adımlardır. Türkiye gibi bütün İslam ülkelerinin de otomobil sanayisi kurma konusunda çok geç kaldığı doğrudur. 150 yıldır dünyada kullanılan otomobil teknolojisi konusunda batı, özellikle Almanlar, çok ileri bir teknolojiye sahip. Ancak dünya benzin veya dizel ile çalışan otomobil yerine elektrikli otomobile geçerken, Türkiye bu alanda sağlam adımlar atabilirse, dünyadaki diğer otomobil şirketleriyle yarışabilir. Çünkü elektrikli otomobil piyasasında bütün ülkeler birbirine yakın bir mesafede bulunuyor.

 

Sait Çamlıca

Eğitimci-Yazar

Kaynak Kitap

Teknoloji Kuşatmasında Geleceğimiz

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.