Teknolojiye Hâkim Olun Mahkûm Değil!

Teknoloji, muhteşem bir nimettir. Her bilgiye çok kısa bir sürede ulaşmamızı sağlıyor. Teknolojinin, gençler için büyük bir nimet olduğunu düşünüyorum.

Teknolojinin bu kadar ucuzlayıp yaygınlaştığı bir zaman dilimini yaşayan gençlerin, çok şanslı olduğunu düşünüyorum.

Bilgisayar teknolojisi hayatımıza girmeden önce, herhangi bir konuda araştırma yapmak zorunda olan bir genci düşünün. Kendisine en yakın olan bir kütüphaneye gidecek, ansiklopediler arasında aradığı başlığı bulacak, o ansiklopedide aradığı cevabı bula-mayınca diğerlerinde araştıracak. Bulduğu bilgileri ya orada oturup yazacak veya fotokopilerini çektirip evde üzerine çalışacak. Yaşadığı yerde kütüphanelerde bulunan ansiklopediler dışındaki bilgiye ulaşması neredeyse imkânsız.

Bilgisayar teknolojisi ile, her türlü bilgiye çok daha çabuk ulaşılabiliyor. O bilgi ya kaydediliyor veya hemen çıktısı alınıp üzerinde çalışılabiliyor. “Dünya’nın bilgisi parmaklarınızın ucunda” sloganı, bilgisayar çağını çok güzel tarif ediyor.

Cellat’ın ve Cerrah’ın Elindeki Bıçak!

İnsanlık tarihi boyunca, bilgiye bu kadar çabuk ulaşabilen bir nesil hiç olmadı. Bu açıdan baktığınızda, teknoloji çağı gençliği, çok şanslı bir nesil. Ancak mesele güzel imkanları sahip olunan bir zamanda yaşama meselesi değil. Yaşadığı zamanın fırsatlarını ve tuzaklarını göremeyenler, önlerindeki tuzağı göremeyip hayatlarının en büyük hatalarını yapabilirler.

Cerrahın elindeki bıçak insana ve insanlığa fayda verirken, celladın elindeki bıçak hem kendisini hem başkalarını yaralar. Teknolojiyi neye benzetirseniz benzetin, siz onun fırsatlarını kullanıp tuzaklarından kendinizi koruyamazsanız, hayatınızı mahvedersiniz.

Siz teknolojiye hâkim olursanız, teknoloji sizin hayatınızı güzelleştirebilir. Ancak teknoloji size hâkim olursa, hayatınız mahvolur. Birçok öğrenci, çok başarılı alt yapılarına rağmen, teknolojiye esir olmanın bedelini bütün hayatları boyunca ödemek zorunda kalıyor.

Teknolojiye hâkim olun, mahkûm değil!

 

Sait Çamlıca

Eğitimci – Yazar

Kaynak Kitap

Gençlik Hazinesi

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.