Teknoloji Fırsat mı Tuzak mı?

Bilgi Güvenliği Uzmanlığı diye bir iş alanının olduğunu, Faruk Yakar-yılmaz Bey ile tanışınca öğrendim. Benim için bilgisayar; haber okumak, yazı yazmak, web sitelerimi yönetmek ve sosyal medya hesaplarımı takip etmek için kullandığım bir araçtır sadece. Bilişim dünyasının derinliklerini, teknolojinin hangi kötü emeller için kullanıldığını bilmiyordum. Bildiklerim, sadece medyaya yansıyan haberler kadardı.

Faruk Bey ile ilk tanıştığımızda anlattıklarından etkilendim. Seminerler vererek bu konularda aileleri uyardığını öğrenince daha çok sevindim. Birikimlerini kitaplaştırmak istediğini söyleyince, birlikte birkaç hafta yoğun bir tempoda çalıştık. “Teknoloji Fırsat mı Tuzak mı?” adıyla birikimlerinin bir kısmını kitaplaştırdık. Ben kitaba danışmanlık yaparken, bilmediğim birçok şeyi öğrendim.

Teknolojiyi en çok kullanan gençlerin, bu konularda daha duyarlı olması gerektiğini, ailelerin çocuklarına teknolojinin fırsatlarını sunarken, tuzaklarına karşı da tedbirler alması gerektiğini bu kitabı hazırlarken ben de öğrenmiş oldum.

Teknoloji Fırsattır.

Teknoloji çok büyük bir fırsattır. Dünyanın tüm bilgileri parmaklarınızın ucunda, cebinizdeki telefonda duruyor. Her türlü bilgiye bir tık ile ulaşabiliyorsunuz. İnsanlık tarihinde böyle bir dönem, bu kadar büyük bir nimet hiç görülmemiştir.

Okul derslerini internetten yapan, okuldaki öğretmeninin anlattıklarını anlamayınca evde internetten aynı dersi farklı hocalardan dinleyen, üniversite sınavlarına internet başında hazırlanan birçok öğrenci biliyorum. Yemek yapmayı annesinden değil internetten öğrenen, herhangi bir teknik arızayı nasıl gidereceğini internetten bulan, arabasının teknik arızası için bile ustayı aramadan önce internette arama yapılan bir dönemde yaşıyoruz.

Teknolojinin faydaları saymakla bitmez. Hastalıklarımızın belirtilerini ve tedavi sürecini internetten öğreniyor, gideceğimiz hastane veya doktor hakkında bile önce internet başında araştırma yapıyoruz.

Bu kadar büyük nimetleri, böylesi fırsatları bizlere sunan teknoloji, sadece fırsatlarla mı dolu?

Teknoloji Tuzaktır.

Teknolojinin ne kadar çok fırsatı varsa, bir o kadar çok tuzakları var. Fırsatlara odaklanırken tuzakları fark edemezseniz, içinden çıkamayacağınız sorunlarla karşı karşıya kalırsınız.

Konum bildirimi yaparken, hiç tanımadığınız birçok insana ev adresinizi vermiş oluyorsunuz. Tatile gittiğinizde de konum bildirimi yaparsanız, daha önce ev adresinizi not almış olan hırsızlara “ev boş” bilgisini vermiş olursunuz.

Kız kardeşinizin çocuğu olan yeğeninizin resminin altına ‘Dayısının meleği’ yazdığınızda, kız kardeşinizin anne kızlık soyadını, sanal dünyada hırsızlık yapanlara vermiş oluyorsunuz. Kız kardeşiniz daha sonra bankada konum bildirimi yaparsa, sanal hırsızlık yapmak isteyenler birçok bilgiye sahip olmuş oluyor.

T.C. Kimlik numaranız, cep telefonunuz, banka hesaplarınız, aile resimleriniz gibi mahrem olması gereken bilgileri, binlerce insanın olduğu sosyal medya hesaplarınızda paylaş-mayın. Sizin paylaşmış olmak için paylaştıklarınızı, kimin ne için arşivlediğini bilemezsiniz. Hiç tanımadığınız insanlara cep telefonu numaranızı, T.C. Kimlik numaranızı, anne kızlık soyadınızı veya hangi bankada paranızın olduğunu söyler misiniz?

Teknoloji Hem Çok Büyük Bir Fırsattır Hem de Büyük Bir Tuzaktır.

“Bıçak faydalı mıdır, zararlı mıdır?” sorusunun cevabı gibidir “Teknoloji fırsat mı tuzak mı?” sorusunun cevabı.

Cellat elindeki bıçakla insan öldürür. Cerrah, elindeki bıçakla hayat kurtarır.

Teknolojinin, celladın elindeki bıçak mı, cerrahın elindeki bıçak mı olacağına, kendiniz karar veriyorsunuz.

 

Sait Çamlıca

Eğitimci – Yazar

Kaynak Kitap

Gençlik Hazinesi

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.