Anaokulu ve Anne

 

Her yerde Anaokulları açılıyor. Kimisi resmi kimisi gayri resmi olsa da okul öncesi çocukların eğitimi için kurumlar açılıyor. Sübyan mektebi veya anaokulu adıyla işletiliyor. Okul öncesi yaşın eğitimdeki önemini, devlet desteklediği için okullarımızda da anaokulu sınıfları gittikçe çoğalıyor hatta zorunlu hale geliyor.

Bu gelişme beni de sevindiriyor elbette. Anaokulunun faydaları konusunda fazla bir şey söyleyecek değilim. Uzman eğitimciler arasında, oyun ve masallarla çocukların sosyalleşmesini sağlamak adına atılan her adım, önemli ve faydalıdır.

Ancak, “dozajını ayarlayamadığınız her ilaç, zehire dönüşür” gerçeğine dikkat çekmek isterim.

Anne Yemekleri ve Anne Tebessümü!

Yiyecekler nasıl ki insanın bedenini besliyorsa, samimiyet, tebessüm ve sevgi de insanın ruhunu ve kalbini besler. Ancak her ikisinin de sahtesi zehirlidir. Bozuk yiyecekler midenizi, sahte gülücükler ruhunuzu kirletir.

En lezzetli ve en sağlıklı yiyecekler, annelerin evlatları için hazırladıkları yiyeceklerdir. Çünkü içinde sevgi vardır. Dünyanın en lüks lokantasındaki yemeklerle, annelerin yemekleri arasındaki fark budur işte. Para kazanmak için hazırlanan yemek ile sevgiyle karıştırılarak hazırlanan yemeklerin sağlık açısından etkisi farklıdır.

Anaokulu öğretmeni, bir anne kadar sıcak ve içten tebessüm edemez. İşi gereği, çocuklarla ilgilenmek zorunda olduğu için, tebessüm ediyormuş gibi yapan birçok insanla karşılaştım. Çocuklar, sahte tebessümü, büyüklerden daha çabuk anlar ve hisseder. Bırakın çocukları, sahte gülücükleri hayvanlar bile hisseder.

Anneyi Eğitmeyen Anaokulu!

Anaokullarında sadece çocuklarla ilgilenilmesi de başka bir problemimiz. Anaokullarına sadece çocuklar gitmemeli. Anneler ve anne adayları da bu kurumlar tarafından eğitilmeli. Anaokulu Öğretmenliğinde okuyan öğrencilere ve anaokulu sahibi arkadaşlarıma ısrarla bunu söylüyorum. Okulunuzdaki çocukların annelerini de eğitirseniz, anaokulu anlam kazınır.

Daha iyi eğitim için anaokulu gerekli. Ancak çocuğu oyalamak için, evde keyif yapmak için anaokuluna çocuk göndermeyi doğru bulmuyorum.

Anaokulu annelere alternatif değil, annelere destek için kullanılırsa faydalıdır. “Zaten anaokuluna gönderiyorum. Bana fazla sorumluluk kalmadı!” diye düşünmemeli anneler.

Millî Eğitimin Anaokulu Amaçları!

Millî Eğitim Bakanlığının, Okul Öncesi Eğitim (Anaokullarının) amaçlarını özetlemek gerekirse;

Çocukların beden, zihin ve duygu gelişmesini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlamak.

Çocuklara sevgi, saygı, iş birliği, sorumluluk, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi davranışları kazandırmak.

-Çocuklara hayal güçlerini, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerini, iletişim kurma ve duygularını anlatabilme davranışlarını kazandırmak.

-Çocukları ilkokula hazırlamaktır.

Bunlara hiç kimsenin itirazı olmaz. Ancak birçok annenin, çocuğu anaokuluna gönderip kendi sorumluluğundan kurtulma çabası içeresinde olduğunu gözlemledim. Bu yazı, böyle bir gözlem sonucu doğmuştur.

Anaokullarını kullanım amacına uygun olarak değerlendiremezsek, “Anaokulunda ANA yok, huzurevinde HUZUR yok!” sloganıyla tanımlanan, modern çağın farklı problemlerine kapı aralamış oluruz.

Anaokulları önemli ve gereklidir.

Ancak, hiçbir anaokulu anne yerini doldurmaz.

 

Sait Çamlıca

Eğitimci – Yazar

Kaynak Kitap

Doğurmak Annelik Doyurmak Babalık Değildir

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.