2024 Seçim Notları

31 Mart 2024 Belediye Başkanlığı seçimleri, Cumhuriyet tarihinin en çok konuşulacak seçimleri arasına girdi. Sol seçmenler, yıllardır sağ seçmeni koyun olmakla suçluyor. Bu seçim sonuçları, milletin koyun olmadığını, sandık ve demokrasinin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gösterdi. Milletin sağduyusunun sandığa yansıdığını hep beraber görmüş olduk.

Ezan Türkçe mi Okunacak?

1989 yılında benzer bir başarı elde etmişti sol siyaset. O zamanlar Sosyal Demokrat Halkçı Partisi (SHP) İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok belediye başkanlığını kazanmıştı. Bir sonraki seçimde belediyelerin çoğunu yeniden kaybetti. Uzun yıllar sonra sol bir parti yeniden büyük bir başarı elde etti. Bir sonraki seçimde neler olacağını hep beraber göreceğiz. Diğer notlarıma geçmeden önce, seçim sonuçlarını duyunca “Yarın ezan Türkçe mi okunacak?” diye sorarak bizi güldüren delikanlı aklıma geldi. O mesele başka bir yazının konusu olacak inşallah.

Reis’in Hatırı Kalmamış! 

Genel seçim dahil Belediye Başkanlığı seçimlerinde de, arkadaş çevrem ve akrabalarımdan hep aynı cümleyi duydum. “Belediye Başkanının Allah belasını versin ama Reis’in hatırı var!” diyerek Ak Parti’ye oy veren binlerce seçmen oldu. Benzer cümleler Genel Seçimlerde de söylendi. “Milletvekilleri beş para etmez ama Reis’in hatırı var!” diyen çok Ak Parti’li seçmen vardı. 2023 seçimlerinde yine aynı düşünceyle sandığa gitti sağ seçmen. 31 Mart 2024 seçimleri, Reis’in hatırının da bir sınırı olduğunu gösterdi. Millet haksız mı? İşte size birkaç örnek…

Teravih Namazı Kıldıran Başkan 

Bir Büyükşehir Belediye Başkanına dair o şehirde bana anlatılanların bir kısmını buraya yazayım. Aldığı rüşvetler, takip ettiği ihaleler, kurdurduğu paralel şirketler hakkında birçok şey anlatan arkadaşımın, tebessüm ederek kurduğu son cümleyi unutmadım. “Ama bizim Belediye Başkanı Ramazan ayında her akşam başka bir camide teravih namazı kıldırıyor!” Cümlenin sonunu yanlış yazdığımı sanamayın. Teravih namazı kılıyor değil, kıldırıyor! Her akşam başka bir camide teravih namazı kıldıran Belediye Başkanı seçimleri kaybetti. Demek ki teravih kıldırarak milleti daha fazla kandıramıyorlar. Teravih yolsuzlukların üstünü örtmeye yetmemiş.

Lakabı %20 İsmet

Bir belediye çalışanı olan arkadaşıma “Sizin Başkanın lakabı % 10 İsmet diyorlar. Doğru mu?” diye sormuştum. Belediye’de çalışan arkadaş “İftara atıyorlar” diye söze başladı. “Bizim başkan önceden Büyükşehir’de daire başkanı olarak çalışıyordu. O zaman lakabı %10 İsmet olarak meşhur olmuş. 2019 yılında kocaman bir ilçenin belediyenin başkanı oldu. Artık lakabı %20 İsmet” diyerek tebessüm etti. Lakabı %20 İsmet olan Belediye başkanı 2024 seçimlerini kıl payı da olsa yine kazandı. Bir sonraki Belediye seçimine kadar %20 almaya devam edecek gibi görünüyor bu Süleymancı İsmet! 2019 yılında Belediye Başkanı seçilen %20 İsmet, 2023 yılında vakıf kurarak yolsuzluğuna helal kılıfı uydurmaya çalışanlar arasına girdi.

Deprem Yolsuzluğu

6 Şubat 2023 tarihinde “Asrın Felaketi” olarak tarihe geçen çok büyük bir deprem yaşadık. Allah milletimize bir daha böyle büyük bir acı yaşatmasın. 2024 yılı seçimlerinde Belediye Başkanlığını kaybedenlerden birisi ile ilgili duyduğum bir yolsuzluk yüzünden, iki gün baş ağrısı çekmiştim. Deprem bölgesinde alınan bir hafriyat ihalesi işinden çok büyük bir para çalmışlar. 90 Milyona alınan hafriyat ihalesini 9 Milyona başkasına devretmişler. Aradaki parayı, bölgesinden gelen birkaç Mülki İdare Amir ve Müteahhitle paylaştığını duymuştum, bu Avukat Başkanın.

Depremde acı çeken insanların hakkını yemekten bile utanmayacak kadar arsızlaşmış olan bu İmam Hatip Lisesi mezunu Belediye Başkanı, seçimi kaybetmeden çok önce şerefini kaybetmiş insanlar arasında girdi.

Yüz Kiloya Yakın Altın

Elli bin civarında nüfusu olan bir ilçenin, sakallı ve tarikat ehli bir Belediye Başkanını anlattı bir tanıdığım. “Bizim bu başkanın kenarda elli kilodan fazla altını var. AB destekli aldığı projelerle alt yapı çalışması yaptırıyor. O proje için gelen yüksek miktarda paralardan profesyonelce para araklıyor. Genellikle il merkezinde birkaç kuyumcudan altın alıyor” diye anlatmıştı. Niye altın biriktirdiğini sorunca, hesapları arasında yüksek miktarda para akışı yapacak kadar cahil ve amatör olmadığını anlatarak güldü!

600 Daireli Aday

İsimlerini yazmasam da bazılarının kim olduğunu anlayanlar olacak elbette. Ancak bu örneğin kim olduğunu herkes biliyor zaten. Mahkeme süreçleriyle çok uğraştığım için isimlerini yazmadım. Mahkeme işleri beni maddi ve manevi olarak yordu.

Büyükşehir adayının mal varlığı listesinde olmayan 600’den daha fazla dairesi de olduğu medyaya düştü seçim öncesinde. Gazetecilerin sorularına cevaplarken “Babadan kalan miras” olarak açıkladı. Sonra da o dairelerin kendisine ait olmadığını, kardeşinin olduğunu söyledi. Miras kalan 600 tane tavuktan bahseder gibi 600 daireden bahsediliyor. “Bunlar bana babadan miras kaldı” açıklaması yaparken yüzündeki pişkinlik mide bulandırıyor. Seçmenlerinin de midesi bulanmış ki, rezil olacağı bir sonuçla seçimi kaybetti.

Millet Sağır Değilmiş

Sağ seçmenin asla Cumhuriyet Halk Partisine oy vermeyeceğini anlatırken “Rüyasında CHP’ye oy verdiğini gören klasik sağcı ‘tövbe Estağfurullah’ deyip gusül abdesti alır” demişti Yavuz Ağıralioğlu. Bu cümleleri sosyal medya mecralarında çok paylaşıldı. Bu tespitin doğru olmadığını, sağ seçmenin ağırlıklı olduğu yerleri CHP’nin almasıyla herkes görmüş oldu. Yavuz Ağıralioğlu gibi düşünenler, köprünün altından çok suların aktığını görememiş.

Benim çay içerken ve kısa ziyaretlerimde dinlediğim bu ve benzeri yolsuzlukları, Parti Genel Merkezinin duymamış olması mümkün mü? Duymamış olmak için kör ve sağır olmak gerek. Kör olmadığı halde görmüyormuş gibi yapanların gözünü açarken, sağır numarası yapanların kulağının dibine okkalı bir şamar attı millet.

2024 Belediye seçimlerine dair söylenecek ve yazılacak çok şey olacak. Ancak milletin “koyun” olmadığını herkes anlamıştır inşallah.

 

Sait Çamlıca

Eğitimci – Yazar