Cemaatlerin İHL Problemi (Aralık-2013)

 

“İmam Hatip Liselerine karşı olmak” denilince, aklımıza sadece dine karşı olan kişi ve kurumlar gelir. Ancak biraz okuyan ve farklı muhafazakâr camialar insanlarıyla oturup kalkan biri, Türkiye’de sadece dine karşı olan kesimin değil, bazı cemaatlerin de İmam Hatiplere sıcak bakmadığını görecektir.

Bir zamanlar, “devletin imamı” diye baktıkları, cami imamlarının arkasında namaz kılmayıp kendi yurtlarında Cuma namazı kılanlar vardı. Son yıllarda eskisi kadar tepkili ve mesafeli olmasalar bile, İmam Hatip Liselerinin ilk açılıp yaygınlaşmaya başladığı yıllarda, çok ciddi karşı çıkışları olmuştu. Bazı cemaatlerin, İmam Hatip okullarını sevmemelerinin kendilerince haklı (!) sebepleri de vardı o yıllarda.

“Biz dindar nesil yetiştirmek için yurtlar, kurslar açıyoruz. Devlet bizim yurt ve kurs açmamıza engel olup, devlet kafalı dindar bir nesil yetiştirmek için İmam Hatip okullarına izin ve destek veriyor. Asıl amaç din eğitimini yaygınlaştırmak değil, bizim önümüzü kesmektir” düşüncesiyle karşı çıkılıyor o dönemlerde İmam Hatiplere.

1990’lı yıllardan sonra, eskisi kadar sert muhalefet etmeseler bile, çok teşvik etmedikleri gibi, açıkça destek vermiyorlar da. Yakın çevremdeki bazı arkadaşlarımdan bildiğim için, bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Birçoğu İmam Hatip ile başka bir okula gitme konusunda fikri sorulsa, “İmam Hatip Lisesi’ne gidin” demez.

Bizim Kurslara Gönderin!

1990’lı yılların ortasında, o zamanlar sağlığı yerinde olan bir tarikat lideri, konferanslar için Anadolu’yu geziyordu. Bizim ilçemize de gelmişti. “İmam Hatip Liselerine bile olsa, kızlarınızı okullara göndermeyin” dediği için tepki gösterenler de oldu, kızını İmam Hatip Lisesine göndermekten vazgeçenler de. Bunu söylerken, din eğitimine karşı oldukları için değil, kendi gruplarının açtığı Kur’an kurslarında, en doğru, en iyi din eğitimi yapıldığına inandıkları için söylüyorlardı. Kimileri hocalarının bu çağrısında bir “hikmet” olduğuna inandığı için, çocuklarını İmam Hatip Liselerine göndermezken, kimileri de bu çağrıyı dinlemedi.

İmam Hatiplerin Tarihi Rekoru

İmam Hatip Ortaokulları ve Liseleri, sessiz sedasız kendi rekorunu kırıyor. Cumhuriyet tarihi boyunca, hiç bu kadar çok olmadı bina ve öğrenci sayıları. Bu yolu açan, bu yolda emek sarf eden herkese duacıyım. Bodrum, Marmaris, Çeşme, Kıbrıs gibi, tarihleri boyunca hiç İmam Hatip Lisesi açılmamış yerlerde bile, imam Hatip Ortaokulu veya Lisesi açılmaya başlandı.

Sosyete aileleri bile çocuklarını İmam Hatiplere gönderiyor. Bir İmam Hatip Ortaokulu Müdürü. “En azından içki, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara bulaşmaz ve dinini öğrenir” diyorlar diye anlatmıştı.

Din eğitiminin yasak olduğu dönemlerde ortaya çıkan, bu milletin dini değerlerini unutmaması için o zor günlerde fedakârlıklar yapan herkese, bütün cemaatlere, nasıl dua ediyorsam, memleketimin her il ve ilçesinde birkaç İmam Hatip açılmasına vesile olanlara da o kadar dua ediyorum.

Her Mahalleye Kuran Kursu

Kur’an harflerinin yasaklandığı günlerden, her mahalleye birkaç Kur’an kursunun açıldığı günlere doğru gidiyoruz. Zor günleri bilenler, şükür secdesinde gözyaşı döküyorlar. Bu günlere ulaşmamız için emek veren herkese dua ediyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı o kadar çok Kur’an kursu açtı ki, sürekli yeni kadrolu eleman almak zorunda kalıyor.

Açılan İmam Hatip ve Kur’an kurslarının hemen doluyor olması, milletimizin dinine olan bağlılığının en güzel göstergelerinden birisidir. ‘Sarhoşu bile Allah diye nara atan bu milletin geleceğinden ümit kesilmez’ sözünün fotoğrafıdır, bu yığılmalar.

İmam Hatip ve Kur’an Kursları Arasında Cemaatler 

Dini bilgilerini İmam Hatip Ortaokulundan itibaren almaya başlayan çocuklar ve gençler, herhangi bir cemaate gitme ihtiyacı hissetmiyorlar. Aileleri zorlasa bile, “zaten okulda öğreniyoruz” diyorlar.

Dini bilgilerini ve Kur’an okumayı, mahallesinin Kur’an kursunda öğrenen kadınlar, bir cemaatin veya tarikatın sohbetlerine gitmek zorunda hissetmiyorlar kendilerini. Şahsen, oraya da gidip başka yerlerden de istifade etmelerini tavsiye ederim.

Bütün bu eğitimleri alırken para ödemek zorunda kalmadıkları için, gazete, dergi aboneliklerine zorlanmadıkları için, himmet diyerek bağışa mecbur bırakılmadıkları için, 3 TL değerinde çiğköfte yedikten sonra, 300 TL bağış yapmaya mecbur bırakılmadıkları için, İmam Hatipleri ve Diyanetin Kur’an Kurslarını tercih ediyor millet.

Bundan rahatsız olanlar, “hizmet yarışı” veya “biz de sevaptan nasiplenelim” diye düşünüyorsalar, hayırlarına destek verebilirler. Ama yok, “Dini öğrenecekseniz, bizim hocamızdan, bizim sohbet grubumuzdan öğrenmelisiniz” diyorlarsa, kusura bakmasınlar “geçti Bor’un pazarı” derim.

Bundan on sene önce, İmam Hatip Liselerinin kapalı olduğu yıllarda, cemaatin yurdu kalabalık olduğu için yeni yurt açmak zorunda kalanlar, son birkaç yıldır yurtlarını doldurmakta zorlanıyorlar. “Yeter ki dinini öğrensin! Nerede öğrendiği önemli değil!” düşüncesinde olanlar, kapanan yurda üzülmediği gibi, İmam Hatip Ortaokulları çoğaldıkça seviniyor, ihmal edilen farklı alanlardaki boşlukları doldurmak için çalışmalar yapıyorlar.

Keşke hepsi bu samimiyette olsa!

Din Tüccarı ile Mücadele Etmek Zordur

Önümüzdeki yıllarda, inşallah, İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi öğrencilerinin sayısı birkaç kat daha artacak. Bu artış için sevinen ve dua eden birçok Müslüman var ülkemizde. Ancak, bu artış hızı ile giderse “elimdeki ekmek teknesi batıyor” düşüncesiyle hareket edenlerin, İmam Hatip Ortaokulu ve Liselerine, dolaylı yoldan saldırılarına şahit olacağız. Bu saldırıyı açıkça yapmaya cesaret edemeyecekleri için, çok özel hazırlanmış “kılıflar” bulacaklar.

Bu millet, her sohbette kendisinden para toplayanlardan bıktı. Din öğrenmek için elini verdiği yere kolunu kaptırmaktan kaçıyor artık. “Günaha girerim” hassasiyetiyle sesini çıkartmasa bile, dini “perde” olarak kullananlardan kaçtığı için, İmam Hatip ve Kur’an kurslarına koşuyor.

İmam Hatip düşmanı cemaatlerle mücadele etmek, İslam karşıtı olanlarla mücadele etmekten daha zor olacak. Çünkü, din tüccarıyla mücadele etmek, din düşmanıyla mücadele etmekten çok daha zordur.

Bir yıldır, İmam Hatip Lisesi konferanslarında, tüm öğrencilerden yüksek sesle “âmin” demelerini isteyerek yaptığım bir dua ile bitireyim.

Allah bu milleti bir daha İmam Hatip Ortaokulu ve Liselerinden mahrum bırakmasın!   

 

 

Sait Çamlıca
Eğitimci-Yazar

Kaynak Kitap

Teknoloji Çağında Cemaatlerin Bağlama Problemi

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.