Teşekkür Almak Sünnet Takdir Almak Farz mı?

 

Karne alma heyecanı yaşıyor binlerce öğrenci. Kimisi karne heyecanı yaşarken, kimisi de karne korkusu yaşıyor. Karne döneminde hem öğrencilere hem velilere birçok nasihat verilir. Karne dönemi öğrencilerden daha çok, anne babaların nasihate ihtiyacı var.

Anne babalar karne rekabeti yüzünden çocuklarıyla problem yaşıyorlar. Çok ilginç rekabet hikayeleri dinliyorum öğrencilerden. “Hiçbir şekilde notlardan / karnelerden memnun olmayan anne babalar, çocuğunun karnesinden daha çok komşu çocuğunun karnesini merak edenler, notlardan ve puanlama sisteminden haberi olmadığı halde anlıyormuş gibi yapanlar, kendi karnelerindeki zayıfları unutup, çocuklarının düşük notları yüzünden onlara fırça atanlar” gibi, birçok örnek dinledim.

Kendi çocuğunun karnesinden daha çok, komşu çocuğunun karnesiyle ilgilenen annelerin tek derdi, rekabet. Sanki at yarışında koşan atın sahibiymiş gibi ilgileniyorlar çocuklarıyla. “Komşunun atı neden senden daha hızlı koşu-yor?” der gibi, ilgileniyorlar çocuklarıyla.

Karne ve not sisteminden anlamayan annelerin durumu daha vahim… Komik duruma düştüklerinin farkında bile değiller. Bir konferansımdan sonra, bir veli anlattığında gülmüştüm annenin haline. Bir çay muhabbetinde bir araya gelen, çocuklarının yazılı notlarıyla birbirine hava atan bir grup anne arasında geçiyor olay.

Annelerden birisi, “Benim oğlum yazılıdan 10 (on) aldı.” deyince, kendi çocuğunu ondan daha üstün göstermek isteyen diğer anne “Benimki de 11(on bir) aldı!” demiş! Oğlunun yazlıdan 11 aldığını söyleyerek hava atmaya çalışan bu anneye herkes mutlaka gülmüştür de o anne kendisine niçin gülündüğünü anlamış mıdır bilmem!

Öğrencilik yıllarımda en nefret ettiğim sorular, derslerle ilgili olanlardı. “Derslerin nasıl? Karnen nasıl?

Kaç zayıfın var?” sorularından nefret ederdim. Bir-iki kişi değil ki bu soruları soran. Karne alınınca yedi sülale aynı soruları soruyordu. Anne, baba, dayı, teyze dede, nine sorgusu yetmezmiş gibi, mahallenin bakkalı, manavı bile aynı soruları sorardı.

Hele de birkaç zayıf not varsa karnede, yandınız. (Benim genelde zayıf notlarım olurdu!) Bu sefer de herkes nasihate başlardı. Tabi nasihat öncesi güzel bir fırça faslı…

Bu dersler neden zayıf? Neyim eksikmiş de teşekkür-takdir alamamışım. Diğer öğrencilerin benden fazla neyi varmış. Ders çalışmak dışında bir işimiz mi varmış. Aslında çok zekiymişim, ama kafayı derse vermiyormuşum!

Karne haftası işkence ve sorgulama haftasına dönerdi. Bir kişi de “Karne notların nasıl?” yerine “Sen nasılsın?” sorusunu sormazdı.

Aile Karnesi!

Çocukların okuldaki derslerle ilgili karneleri olduğu gibi, anne babaların da okuma karnesi olmalı. Emin olun, anne babanın “kitap okuma karnesinde” notları ne kadar yüksek olursa, çocuklarının “okul karnesi” de o kadar iyi oluyor. Öğrencilerin okul karne notlarına bakmadan önce herkes kendi “okuma karnesini” gözden geçirmeli.

Yaradan Rabbinin Adıyla Oku!

Teşekkür almak sünnet, takdir almak farz değil! Ancak, okumak, öğrenmek herkese farzdır. “Oku” emri ile başlayan ilahi emirler silsilesi içerisinde, “İlim tahsil etmek kadın – erkek her Müslüman’a Farz” olduğunu unutuyoruz. İlim tahsil etmek, okumak ve öğrenmek öğrenciler için Farz, anne babası için sünnet değil ki! Müslüman olan / olduğunu iddia eden herkese farz olan bir ibadettir.

“Teşekkür alanlar cennete, takdir alanlar Firdevs cennetine gidecek!” diye ayet / hadis duymadım! Ancak, “Âlim’in mürekkebi şehidin kanından üstündür” diyecek kadar, öğrenmeye teşvik etmiştir Hz. Peygamber. İnsanı ömür boyu öğrenmeye davet / teşvik eden, bu kadar çarpıcı bir Hadis’i, evin / dükkânın duvarına asmak ibadet değildir. Bu Hadis’in gereğini yerine getirmek ibadettir.

Allah (cc) hiç kimseye niçin teşekkür – takdir almadın diye hesap sormaz. “Oku!” emrime ne kadar uydun diye hesap sorar.

Allah (cc), hiç kimseye “Evlatlarınıza niçin Teşekkür belgesi, takdir belgesi aldırmadınız?” diye hesap sormayacak.

Karne yüzünden çocukları / gençleri üzmeye değmez.

 

Sait Çamlıca

Eğitimci – Yazar

Kaynak Kitap

Doğurmak Annelik Doyurmak Babalık Değildir

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.