Kesnizani Tarikatı, Topal Molla ve Alınacak Dersler

 

15 Temmuz darbe girişimi, millet olarak çok canımızı yaktı. Canımızı yaktı ama canımızı alamadı. Verdiğimiz şehitler ve direnen gazilerimiz sayesinde, hâlâ millet ve ülke olarak ayakta duruyoruz elhamdülillah. Çok şey öğretti bize 15 Temmuz ihanet girişimi.

Depremlerden sonra yapılan binalar, depremlerden önce yapılan binalardan daha sağlam olurmuş. Nasıl ki, 17 Ağustos 1999’da yaşadığımız o büyük depremden sonra, daha sağlam binalar yapmaya başlamışsak, 15 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişiminden sonra da daha dikkatli adımlar atmaya başladık. Hem devleti yönetenler daha dikkatli davranmaya başladı hem de milletimiz daha dikkatli adımlar atmaya başladı.

Bu yazımda 1920’li yıllarda Afganistan’ın Fethullah Gülen’i olan Topal Molla ve Irak ordusuna yerleşmiş paralel subaylardan oluşan Kesnizani Tarikatını anlatacağım. Tüm bunlardan almamız gereken dersleri de özetlemeye çalışacağım.

Topal Molla Devrimi (Afganistan)

İslami ilimlere vakıf ajanlar yetiştirerek Müslümanların kullanma oyunu sadece Türkiye Müslümanları üzerinde oynanan bir oyun değil. Afganistan’daki Topal Molla Devrimi, ilginç örneklerden birisidir.

1919 yılında Afganistan’ın yönetimini İngilizlerden bağımsız yürütme hakkını Ravalpindi savaşı ile kazanan Emanullah Han, 1923’te kendisini padişah ilan eder. Afganistan üzerinde ekonomik yaptırımlarını kaybetmek istemeyen İngiltere, Lawrence tipi bir İngiliz ajanını görevlendirir. İngiliz ajanla birlikte görevli gelen diğer ajanlar, Topla Molla lakabı verilen ajan hakkında kerametler anlatmak üzere bölgeye dağılırlar. Köy köy, kasaba kasaba gezerek Topal Molla’nın kerametlerini anlatırlar. Bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde binlerce müridi olur Topal Molla’nın. Üç yıl içerisinde yüz bin civarı (bazı kaynaklarda daha fazla olduğunu yazıyor) mürit toplar etrafında.   

Tarikat şeyhi olarak geniş bir çevre ve etki alanına sahip olduktan sonra, ülkesini bağımsız yönetmeye karar veren Kral Emanullah Han’a karşı müritlerini kışkırtır Topal Molla. Devlet yönetiminde yolsuzluk yapıldığını, ahlaksızlık ve israfın çok olduğunu, hükümeti ve başındaki krala karşı mücadele etmenin farz olduğunu anlattığı müritleriyle beraber ülkeyi iyice karıştırır. Ülkede kardeş kanı dökülmeye başlayınca, halkı karşısına almaktan korkan Emanullah Han 1928’de ülkesini terk eder. Bu şahsın “ajan” olduğunu bildiği hâlde, halkına bunu söyleyemez. Bir daha da ülkesine dönemez.

Emanullah Han, Kabil Hava limanında İtalya’ya gitmek üzere uçağın hareketini beklerken, bastonlu, İngiliz tipi takım elbiseli, beyaz şapkalı sarışın bir adam yanına yaklaşır. Bu kişi Topal Molla’nın kendisidir. Kralı selamlar ve hemen sorar: “Benim ajan olduğumu bildiğin hâlde neden bunu halkına söylemedin? Bu benim en büyük korkumdu, ama sen bunu bile yapamadın! Bildiğin hâlde neden sustun?”

Ülkesini terk etmek zorunda kalan Kral Emanullah Han, ‘”Söyleseydim daha da kötü olayların olabileceğinden korktum. Çünkü halkımın size olan güveni çok fazlaydı” der.

Bu olayı İngiliz ajan Topal Molla hatıralarında anlatır.

Kesnizani Tarikatı ve Irak

Irak’ın “özgürlük ve demokrasi” vaadiyle ABD tarafından işgali ve o işgal sürecinde yaşananları birçoğumuz anlayamadık. Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak’ın nükleer silah üreterek dünyayı tehdit ettiği yalanını ortaya atan ABD, bu yalanın arkasına saklanarak binlerce insanı öldürdü. Yıllar sonra CIA, nükleer silah konusundaki istihbarat ile ilgili yanıldığını itiraf (!) etse de ABD’ye hesap soracak kimse olmadığı için, ölüm ve zulümlerin hesabını soran da olmadı.

Irak’ın işgali esnasında herkes büyük çatışmalar bekliyordu. Saddam Hüseyin’in orduları, Bağdat yakınlarında ABD askerlerini bozguna uğratacak diye haberler yayımlanıyordu. Ama hiçbir şey olmadı. ABD askerleri çok rahat bir şekilde, direnişle karşılaşmadan Bağdat’ı işgal etti. Neredeydi Irak askerleri? Neden hiç direnmediler?

Bu sorunun cevabının dikkatimizi çekmeye başlaması için 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini yaşamamız gerekiyormuş. O yıllarda (2003) Kesnizani Tarikatı hakkında yazı yazanlar oldu mu bilmiyorum. Ancak FETÖ darbe girişimi sonrası Kesnizani Tarikatı tekrar gündeme geldi.

Irak Ordusu içerinse yerleşmiş olan Paralel Ordu’nun adıydı Kesnizani Tarikatı. Tıpkı 15 Temmuz darbe girişimini yapan FETÖ terör örgütü gibi, İslam’a hizmet kılıfı altında saklanmış, bir şeyh etrafında toplanmış, kerametlerle uyutulmuş Irak askerleri, hocaefendilerinin / şeyhlerinin emri üzerine, ABD askerlerine bir tane mermi bile sıkmadan ülkelerini teslim ettiler. Nasıl olsa şeyh efendinin bir bildiği vardır!  

Ben Hiçbir Şey Bilmiyorum!

Kesnizani kelimesinin Kürtçe anlamı “Ben hiçbir şey bilmiyorum” demekmiş. Süleymaniye civarına yerleşmiş bir Kürt aşiretinin adıdır. Tarikatın lideri Kürt asıllı Şeyh Abdülkerim Kesnizani. Kendisi sıradan bir şeyh iken, ölünce yerine oğlu Muhammed Kesnizani geçmiş. Müritlerine Kuran eğitimi yerine adı zikredilmeden İslam diye Kabala öğretilerini / mistisizmini anlatıyordu.

Kesnizani Tarikatı “Körfez Savaşı”ndan sonra Saddam’ın etrafını örümcek ağı gibi sarmıştı. Saddam’ın karısı, çok güvendiği generalleri ve istihbarat kuruluşlarının başındakiler. Hepsi tarikata mürit olmuştu. Saddam’ın en yakınındakiler, Genelkurmay Başkanı Mareşal Ayat Fetih El Ravi, Genel Askeri İstihbarat Başkanı Mareşal Vefik El Samarayi, Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Hamid Şaban, hepsi Şeyh Muhammed Ebdülkerim Kesnizani’nin ayağını öperek müritler arasına girmişti.

Kesnizani Tarikatı MOSSAD ve CIA tarafından Saddam’ı içten yıkmak, Irak’ı kolayca teslim almak için organize edilmişti.

Tarikatın “müritleri” Saddam’ın en yakınında olanlardı. Onun her hareketini, her adımını an be an tarikat şeyhinin oğlu Nehru’ya aktarıyorlar, sonra da bilgiler kuş olup MOSSAD ve CIA istasyonlarına doğru uçuyordu.

Şeyh Muhammed kendisi ortalarda pek görünmüyordu. Medyatik değildi. Zaten medya, efsaneleri kolay öldürürdü. Mistik bir hava oluşturulmuş, inziva hayatı yaşayan bir Allah dostu (!) görünümü veriyordu. Onun ismi Irak’ta efsane haline getirilmişti.

Şeyh Muhammed Kesnizani birçok kitap yazmıştı. Tarikatın dönüşümü Şeyh Efendi’nin etrafındaki İslam âlimlerince, gerçekte MOSSAD ajanı hahamlarca hızlandırılmış ve yönlendirilmişti. Şeyh’in kitabı Kabala öğretilerini İslam mistisizmi olarak imanlı müritlerin beyinlerine ve kalplerine ince ince enjekte etmek için başucu kitabı olarak kullanılmaktaydı. Müritlere MOSSAD’ın hahamlıktan tövbekâr (!) hocalar ders veriyordu.

Kesnizanilik sadece Kürt aşiretler arasında değil, Türkmenler ve Araplar arasında da kendisine müritler edinmişti.

Saddam en yakınlarının bile tarikat tarafından mürit yapıldığını, her hareketinin CIA ve MOSSAD’a ulaştırıldığını fark ettiğinde iş işten geçmişti. Söylenen o ki, Saddam Irak’ın işgalinden birkaç ay önce durumu fark etmiş, karısı dahil, yakın çevresini etrafından uzaklaştırmıştı. İntikam almaya hazırlanıyordu.

Tarikat yoluyla Irak devlet mekanizmasını devşirenler, işgal için yola çıkarken direnişle karşılaşmayacaklarını biliyordular. Şeyh Muhammed Kesnizani müritlerine Amerikan askerlerine direnmemelerini öğütlemişti. Şeyhin emrindeki mürit generaller, vatanlarının bağımsızlığı için savaşmak yerine Şeyh Muhammed Kesnizani’nin emrine uydular.

Ders Almamız Gereken Notlar

17 / 25 Aralık 2013 yolsuzluk kılıflı darbe girişimi ve 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi ile yapılmak istenen de buydu işte. 1920’li yılların başında Afganistan’da oynanan oyun ile 2000’li yıllarda Irak’ın işgalinde yaşananlar, aynı yöntemin farklı zamanlarda farklı ülkelerde yaşanan örnekleridir.

FETÖ ekibini kırk yıl boyunca içimize yerleştirenler, bu ve benzeri oyunlar kurma konusunda çok profesyonel bir ekiptir. Yüzlerce yıllık bir tecrübe ile plân kuruyorlar. Yaşanılanlardan ders almak zorundayız.

Hem Türkiye örneği hem Afganistan ve Irak örnekleri üzerinden çıkartılacak notları özetlemeye çalışayım.

 • Dinimizi öğrenmeden ve kullanmadan bizi kullanamazlar. Misyoner ve ajanların ortak özelliği, Türkiye’deki bir ilahiyat mezunu kadar İslam’i bilgiye sahip olmalardır. Dinini en sağlam ve en doğru kaynak olan Kur’an’dan öğrenmeyenleri kolay kandırırlar.  
 • Her üç oyunun da ortak özelliği, Kuran merkezli değil keramet ve şeyh merkezli yapılar kullanılmış olmasıdır. Fethullah Gülen’e “Kâinat İmamı” diyerek kutsayanlar, diğerlerini Şeyh veya Molla diye kutsamışlar. İslam’da ruhbanlığın (kutsal şahsın) olmadığını gençlere öğretmeyenler, çocuklarının İslam’a hizmet kılıfı altında kullanılmasına engel olamazlar.
 • Kesnizani kelimesinin anlamı bile ders vericidir. Kesnizani “Ben hiçbir şey bilmiyorum” demekmiş. Yani şeyhin soyadı çok mutevazi! Aklıma Fetullah Gülen’in “Ben Kıtmir” diye kendini masum göstermeye çalışmasını getiriyor. Belki de bu isimler özel olarak seçiliyor. Kesnizani veya Fetullah! Hatta Abdullah Öcalan’ın soyadının bile özel olarak seçildiği kanaatindeyim.
 • “Ben hiçbir şey bilmiyorum” anlamına gelen Kesnizani ismi “Bilme! Düşünme! Sorgulama! Teslim ol!” çağrışımı yapıyor bilinçaltına. Bireyi yönetmek için bilinçaltını yönetmek zorunda olduklarını çok iyi biliyorlar. Bir insanı kullanmak istiyorsanız, ayaklarına zincir takmak zorunda değilsiniz. O insanı cahil bırakın ve sadece sizin bilmesini istediklerinizi öğrenmesini sağlayın, o insan zaten sizin köleniz olur. 
 • Kesnizani Tarikatı babadan oğluna geçiyor. Babadan oğluna bakkal veya tarla geçer. Aile şirketine dönüşen tüm tarikatlardan uzak durun.
 • Keramet tüccarlığı yapıyor hepsi. Şeyh kerametlerinin ve mistik hallerin anlatıldığı yerde, insan putlaştırılıyor demektir. Hepsi münzevi bir hayat yaşıyormuş gibi saklıyor kendisini. Şeyh oturuyor, müritleri şeyhi uçurarak şeyh tüccarlığı yapıyor.
 • Cemiyete değil cemaatine adam yetiştirmeye çalışanlar ve yetiştirdikleri adamları devlet kadrolarına yerleştirmeye çalışanlardan uzak durun. Çünkü onların amacı adam yetiştirmek değil, adam yerleştirmektir.
 1. Yüzyıl Hazırlığı

Geride bıraktığımız yüzyıl içerisinde yaşanmış 3 olay üzerinden analiz yapmaya çalıştım. Asıl amacım geride bıraktığımız yüzyıldaki hatalarımızdan ders alarak önümüzdeki yüzyılı kurtarmaya çalışmaktır. 19. ve 20. yüzyıl, Müslümanların hep kaybettiği yüzyıllar oldu. 21. yüzyılı da kaybetmek istemiyorsak, yaşadığımız acı depremlerden / darbelerden ders almamız gerekiyor. 

Biz nasıl ki 21. yüzyılı kurtarma projeleri yapıyorsak, onlarda 21. yüzyılın Topal Mollasını, 21. yüzyılın Kesnizani Tarikatını, 21. yüzyılın Fethullah Gülen’ini hazırlıyorlar.

Kim mi Kazanır?

Unutmayın, Allah kim daha çok çalışırsa zaferi ona nasip eder.

 

Sait Çamlıca
Eğitimci-Yazar

Kaynak Kitap

Teknoloji Çağında Cemaatlerin Bağlama Problemi

Online Sipariş:
Bu yazının alıntılandığı kitabı aşağıdaki sitelerden satın alabilirsiniz.

 1. Peki sayın yazar Ne isterlerse verdik diyen,ben Büyük Orta Doğu projesi eş başkanıyım diyen kişi hakkındaki görüşlerinizi mümkünse öğrenebilirmiyiz ? Ahmet Türk,Bülent Arınç ve T.C.Devleti kurulduğundan bu yana Yıldırım Akbulut hariç gelen bütün Başbakanların kim oldukları hakkında daha doğrusu TÜRK olup olmadıkları hakkında bizi bilgilendirirmisiniz ?

  1. Tamam her tarikat veya cemaate güvenilmez. Peki hiç mi güvenilecek tarikat yok ülkemizde, kötü örnekler iyilerin olmadığını göstermez, bilakis bir şeyin sahtesi varsa mutlaka gerçeği de vardır. Ayrıca kıymetsiz bir şeyin sahtesi olmaz, mutlaka değerli ve kıymetli olan bir ürün veya hizmetin sahtesi olur, sahtesi olanın da kesinlikle gerçeği vardır, kim arıyorsa, aradığını bulur. Selam ve saygılarımla.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir