YAZILAR
Yazarın tüm yazıları
 • Kas 19

  Mavi Balina Küçük Balık mı?

  ‘Mavi Balina oyunu bir gencimizi daha intihara sürükledi’ başlıklı haberler ne zaman gündeme gelse, bu okuyacağınız makaleyi yazmayı planlıyorum ancak sürekli ertelemek zorunda kalıyordum. ‘Mavi Balina’ sadece bir bilgisayar oyununun adı sanılıyor maalesef. Oyunu oynayan gençler intihar etmeye başlayınca, Dünya’nın ve Türkiye’nin gündemine geldi. Birçok ülkede yasaklandı. Ancak bilgisayar dünyasını bilenler, en kolay delinen yasakların, bilgisayar yasakları olduğunu bilirler. Bilgisayar Devamı için tıklayın.

 • Kas 11

  Küfürbaz Sufiler!

  ‘Küfürbaz’ kelimesi ile ‘sufi’ kelimesi yan yana hiç şık durmuyor diye düşünebilirsiniz. Ancak sosyal medyayı sıkı takip edenler, sufi yetiştirdiği sanılan dergahlardan çıkan küfürbazları iyi bilirler. Sufi yetiştirdiği sanılan cemaat ve tarikatlarda okumuş bu gençler, neden bu kadar küfürbaz ve ahlaksız oldular, sorusunun cevabını vereceğim. Sorunun cevabına geçmeden önce, sufi kelimesinin sözlük anlamına bakalım. Sufi, Tasavvufta, gönlü saf kişi, eren, Devamı için tıklayın.

 • Eki 31

  SAİT ÇAMLICA: ‘CEHALETİN PANZEHİRİ ÖĞRENMEK, ÖĞRENMENİN EN İDEAL YOLU OKUMAKTIR’

  Rabbimiz Allah, Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Oku yaratan Rabbin adına, insanı bir yumurta hücresinden yaratan! Oku, çünkü Rabbin Sonsuz Kerem Sahibidir, (insana) kalemi kullanmayı öğretendir, insana bilmediğini belleten!” (Alak, 96 / 1-5) İnsanoğlu okuma sorumluluğunu bu ayetlerden almaktadır. Dünyada kimseye köle olmamak için, mutlaka okumak gerektiğini ifade eden Eğitimci Yazar Sait Çamlıca ile “Oku, Düşün, Uyan” isimli kitabı ışığında okuma üzerine Devamı için tıklayın.

 • Eki 30

  Cemaatler Neden Kendi Partilerini Kurmuyorlar?

  Bütün gençlik yıllarım boyunca, özellikle nurcu gruplardan ‘Siyasetin ve şeytanın şerrinden Allah’a sığınırız’ lafını duydum. FETÖ ekibinin de ağızlarından düşürmedikleri bir cümleydi bu. Bizim Milli Gençlik Vakfı’na veya Refah Partisi’ne gittiğimizi bildikleri için, özellikle bizimle bu üslup ile konuşuyorlardı. Gençlik yıllarımızda cemaatlerin sinsi siyaset yaptıklarını bilmiyorduk. Nurcuların yıllarca Süleyman Demirel için ‘İslam köylü Nurlu Süleyman’ dediklerini, Süleymancıların eski liderleri Kemal Devamı için tıklayın.

 • Eki 18

  Paralel Belediye Yapılanmaları

  Bugün herkesin Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak kabul ettiği, İslam’a hizmet kılıflı ihanet şebekesinin adı, 2013 yılında Paralel Devlet Yapılanması (PDY) olarak kullanılıyordu. Aklını bir lidere teslim etmiş, beynini kullanmayan, cemaatine hizmet etmek için vatanına ihanet etmeyi ‘İslam’a hizmet’ sanan bir kitle konuşuluyordu. Hasan Sabbah’ın Haşhaşilerine benzedikleri için FETÖ ekibine ‘Haşhaşi’ deniyordu. Uyuşturucu ve alkol kullanmadan sarhoş olmuş, sarhoşluğun etkisi Devamı için tıklayın.

 • Eki 18

  Gençlerin Arayışını Deizm Sananlar.

  Son birkaç yıldır, zaman zaman gündeme geliyor Deizm tartışması. Bir ara koca koca yazarlar, ‘Deizm gençler arasında yaygınlaşıyor’ diye makaleler yazdılar. Takip edebildiğim kadarıyla gençlerle hiç içli dışlı olmayan, kimsenin kendisine soru sormasına fırsat vermeyen, burnu bir karış havada dolanan, kendini eleştirilemez ‘üstat’ ve ‘mütefekkir’ olarak köşesinden pazarlayan, gençlerden kopuk yazarlar yazdı bu tür yazıları. Okurken ‘hangi galakside yaşıyor bu Devamı için tıklayın.

 • Eki 18

  Sınıfın Milli Eğitim Bakanı Öğretmen…

  18 Milyon civarında öğrenci, 1 Milyon civarında öğretmen ile geleceğe hazırlanan bir milletiz. Türkiye’de eğitim sitemi tartışmaları hiç bitmedi. Öğrenciliğimizde de eğitim sistemi tartışması yapılırdı. Dünya’nın değişik ülkelerinin eğitim sistemleri ile kıyaslanırdı sistemimiz. Aradan yıllar geçti, halen eğitim sitemi tartışması yapıyor, farklı ülkelerden örnekler konuşuyoruz. ‘İdeal eğitim sistemi’ tartışmaları hiç bitmeyecek. Bana sorarsanız bitmemeli. Sürekli değişim, gelişim ve arayış içerisinde Devamı için tıklayın.

 • Eki 18

  Sosyal Medya Kişiliği

  Son yıllarda ortaya çıkan ‘Sosyal Medya Kişiliği’ diye adlandırılan yeni bir kavram var. Kişilik türleri / tipleri arasında yerini aldı mı bilmiyorum? Ancak önümüzde ki yıllarda çok konuşulacak kavramlardan birisi olacak ‘Sosyal Medya Kişiliği’ kavramı. Belki de ‘Sosyal Medya Kişiliksizliği’ olarak adlandırılacak. Sosyal Medya kavramına alıştık hepimiz. Hayatımızın bir parçası haline geldi. Sosyal Medya Kişiliği kavramı ise pek bilinen veya konuşulan bir kavram değil. Nedir Sosyal Medya Kişiliği? Devamı için tıklayın.