ÖZEL SÖYLEŞİ: “BİR NESİL DAHA KAYBEDEMEYİZ”

Bu yazı Perşembe, 12 Temmuz 2018, 11:28 tarihinde ALINTI YAZILAR kategorisi altında yayınlandı.152 defa okunmuş, Yorum Yok »
ÖZEL SÖYLEŞİ: “BİR NESİL DAHA KAYBEDEMEYİZ”

3 Temmuz 2018

Röportaj: Zafer Yılmaz

1974 Almanya doğumlu olan Sait Çamlıca, ilkokulu Almanya’da orta ve lise eğitimini memleketi Tokat’ın Turhal ilçesinde tamamladı. 2000 yılında Üniversiteyi bitiren Çamlıca, devlet kurumları ve özelde 8 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, ilk kitap çalışmasını 2006 yılında yayınladı.

Daha çok eğitim kitapları yazan Sait Çamlıca’nın yayımlanmış bazı kitapları şöyledir: “Stresli İman”“Kur’an Alfabesi mi, Ahlakı mı?”“Öğretmen Tohumda Ormanı Görmeli”“Okuyorum O Halde Varım !”“Çocuklar Ayak İzlerinizi Takip Eder”“Çocuk Eğitiminde 33 Hata”“Teknoloji Çağında Cemaatlerin Bağlama Problemi”“Peygamberimizi Çağa Taşımak”“Paralel Gider Meridyen Gelir”“Allah Çocuk Yakmaz”“Mahallenin Kaderini Değiştiren İmamlar”.  

HilalHaber.com başta olmak üzere internet siteleri ve dergilerde de yazıları yayımlanan Sait Çamlıca, 2008 yılından itibaren İstanbul merkezli olmak üzere Anadolu’nun birçok şehrinde ve Avrupa’da gurbetçilere eğitim seminerleri vermeye devam ediyor.

Sait Çamlıca ile “CIA’in Neo-Nurcu Yapılanması” üzerine özel bir söyleşi yaptık. Kendisine zaman ayırdığı ve fikirlerini bizimle paylaştığı için çok teşekkür ediyoruz.

**********

Bu Neo-Nurcu yapılanmanın nesi zararlı? “Ne güzel, gençlere İslam’ı benimsetiyorlar” anlayışı için ne dersiniz?

Her yapı kendini öyle göstermek zorundadır. FETÖ ekibi de çok masum göründü yıllarca..

HilalHaber.com’daki 22 Kasım 2017 tarihli yazınızda bu yapılanma için “aklınızı teslim etmeyin, İslam’a ve ülkenize ihanet edersiniz” diyorsunuz. Akıl nereye teslim edilmiş sizce?

Bahsettiğiniz yazının başlığı ‘Yeni yetme Nurcu gruplar’. Bu yazı özelinde konuşursam yazıyı tekrarlamış olurum. Ancak genel olarak söylemem gerekirse Müslüman aklını hiç kimseye, hiçbir şahsa teslim etmemeli. ‘Cemaatlerin Bağlama Problemi’ başlığı ile 2014 yılında yayınladığım kitabımın önemli bir kısmını bu konuya ayırdım.

“FETÖ, AHTAPOT’UN SADECE BİR KOLU”

Bu yapılanmanın CIA tarafından FETÖ yerine ikame edildiği ifade ediliyor. Kısa sürede 30’a yakın “ilim ve kültür derneği” açabilmelerinin arkasında bu “dış destek” mi var? Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Ben Fethullah Gülen’in 3 tane koyunu bile güdemeyeceğine inanırım. Mahallenin bakkalını teslim etseniz birkaç ay içerisinde iflas eder. Bu kadar çapsız bir adam 170 ülkede binlerce kurumu hem kurup hem deyönetecek!!

FETÖ yerine asla tek bir kurum veya yapı desteklenmez. FETÖ Ahtapot’un sadece bir koludur. Hem yeni kollar oluşturuluyor, hem diğer kollar harekete geçiriliyor. Asla vazgeçmeyecekler.

“BU TÜR YAPILANMALARA YAKIN GELECEKTE OPERASYON YAPILABİLİR”

Ne-Nurcu yapılanmanın değirmenine su nereden geliyor sizce? Aynı yazınızda devletin bunları bildiğini söylüyorsunuz, sizin bildiğiniz bir şey var mı?

Bu tür yapılanmalar için en kolay şey para bulmaktır. Yeter ki birilerini ikna edin. Paranın sıcaklığı ile ikna edilmeyecek yapı çok azdır.

Bildiğim şeyler de var ancak ben bilinenleri yorumlayarak yol almayı seçerim. Devlet aklı bir yazarın veya akademisyenin aklı gibi çalışmaz. Zamana bırakır devlet. Takip eder. Alternatifler oluşturur. Son noktaya gelmeden müdahale etmez.

Türkiye’de dindar kesimin ve sol kesimin anlamadığı şey şu: Devlet yeni yapılanmaları önlemek için yeni yetişen nesillere sahip çıkma projesi yapıyor. Üniversite öğrencileri için açılan binlerce yurt, yeni yapılanmaların ellerine gençler düşmesin diye yapılıyor.

Özellikle İmam Hatip Ortaokulu ve Liselerinin önemini ve hangi stratejinin ürünü olduğunu dindar kesim de anlamıyor, solcu kesimler de anlamıyor.

Bugüne kadar trilyonları yönetmiş olan cemaat ve tarikatların hiçbirisinin İmam Hatip Lisesi inşa etmemiş olması manidar değil mi?

Devlet olmadığı noktalarda Paralel Devlet yapılanmaları boşluğu doldurur. Benim ‘Yeni Yetme Nurcu Gruplar’ olarak tanımladığım kesim, gençleri internet vasıtasıyla avlama stratejisidir. Kişisel kanaatim yakın bir gelecekte bu tür yapılanmalara operasyon yapılacağı yönündedir.

“BÜROKRASİDE BAZILARI MAALESEF GAFLET İÇERİSİNDE”

Devlet biliyorsa 19 Mayıs 2018’de Neo-Nurcu yapının çekirdek kadrodan 2 lideri niye Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet edilmiş olabilir? Bizzat Yapı’nın liderleri Gençlik ve Spor Bakanlığı başta olmak üzere önümüzdeki süreçte devletin çeşitli kademeleriyle ortak projeler içinde olacaklarını açıkladılar. Devlet’in bazı kademeleri bilmiyor mu, yoksa “kontrol altına alalım, ehlileştirelim” anlayışı mı var sizce?

Hiçbir devlet yeni oluşan yapıları küçükken boğmaz. Bu tür yapıların bürokraside alttan destekleyen adamları her zaman vardır. Eski ağabeyler yeni yetişenlere yol açarlar.

Bakanlık bürokrasisindeki birçok arkadaşın bu tür oyunların farkında olmadığını düşünüyorum. Bazıları kasıtlı destek veriyordur ancak önemli bir kısmı maalesef gaflet içerisindeler.

“FETÖ, ÇANAKKALE SAVAŞI’NDAN SONRA EN BÜYÜK YETİŞMİŞ İNSAN KAYBIMIZ”

Siz çok tanınan bir eğitimci ve rehberlik uzmanısınız. Şimdiye dek Yapı’nın 3“ilim ve kültür derneği” Milli Eğitim Bakanlığı ile “değerler eğitimi” anlaşması yapmıştı. Önümüzdeki öğretim yılı için de tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde aynı Yapı’nın Şanlıurfa kolu “Mavera”, “değerler eğitimi”ne dahil edildi. Tüm devlet ve özel okullara girip “seminer, konferans” vb. verme hakkına sahipler şu anda. Eğitimci gözüyle bu durum size ne ifade ediyor?

Hangi yapının hangi bakanlıkla ne tür bir anlaşma yaptığını bilmiyorum. Ben yeni yetişen nesillerimizin hiçbir yapı tarafından mankurtlaştırılmaması konusunda hassas olmamız gerektiğini ısrarla vurguluyorum.

Bazı arkadaşlar sadece FETÖ ile mücadele etmekten bahsediyor. Bazıları sadece Nurculuk ile mücadele etmekten bahsediyor. Bu bakış açısı sizi kör noktaya odaklandırır. Siz kör noktaya bakarken başka yerden filizlenirler.

FETÖ olayı, Çanakkale savaşından sonra Anadolu insanının en büyük yetişmiş insan kaybıdır. Bizim bir nesil daha kaybetmeye zamanımız yok.

Yorum yapın

Kitap ve Konferans Talepleriniz için

0535 359 43 00

saitcamlica@gmail.com

Banner
ve
Afişler

E-Posta Adresinizi Yazın Yeni Yazılar Mailinize Gelsin :

Kaydı tamamlamak için mailinize gelen maili onaylamanız gerekmektedir.