Televizyonsuz bir evde yaşamanın ne kadar güzel bir şey olduğunu, çay içip muhabbet etmek için gittiğim Berberimde haber izlerken daha iyi anlıyorum. On dakika içerisinde verilen felaket haberleri, insanın psikolojisini bozacak veya olumsuzluğu normal görecek kadar yoğun.

Karısını bıçaklayan adam, komşusunu boğan kadın, kedinin bacağını kesen cani, soygun yaparken kameraya yakalanan hırsız haberleri dışında bir haber vermeyecekler utanmasalar. Haber bültenleri şiddet, hırsızlık, gasp ve cinayet haberleriyle başlıyor. Bu ülkede hiç iyi şeyler olmuyor mu?

Gazetecilik Kuralı

Gazeteciler yetiştirilirken ‘olumsuz ve ilgi çekici haber avlama’ gözlüğü ile yetiştiriliyor. Bu gözlükle yetişen haberciler, olumlu ve faydalı haber değil olumsuz olayları haberleştiriyorlar. Öğrendikleri ilk kurallardan birisi ‘Bir köpek bir adamı ısırırsa bu haber değeri taşımaz. Ancak bir insan bir köpeği ısırırsa bu ilgi çeker ve haber değeri taşır’ kuralıdır. Gazeteci yetiştirme kuralı üzerine birileri mutlaka çalışıp, bu saçma mantığı değiştirmeli.

Neyi Sularsanız…

İnsanlık tarihi boyunca her zaman hem iyi şeyler hem kötülükler var olmuştur. Kıyamete kadar bu böyle devam edecek. Herkes hangi tarafta olduğuna kendisi karar verecek. Bizim medyamızın sorunu, sürekli olumsuz haberleri manşete çekiyor olmasıdır. Kötülükleri haber yapmak, kötülüğü sulamaktır. Neyi sularsanız onu çoğaltırsınız. Sadece olumsuz haberleri öne çıkartan haberciliği sorgulamak ve buna gerekirse yasal değişiklikler ve yaptırımlarla tedbir almak zorundayız.

Batı medyası kendi milleti hakkında bu kadar çok olumsuz haber yayınlamaz. Çünkü kötülükleri haber yapmanın kötülüğü sulamak ve çoğaltmak olduğunu bilirler.

Şu Siteye Sakın Girmeyin!

Yıllar önce, burada adını anmak istemediğim bir ahlaksızlıkla ilgili haberler verildi televizyonlarda. Birçok haber kanalı ‘sakın arama motorlarında bunu aramayın’ diye haberler yayınladılar. Birkaç gün sonra şöyle bir haber yayınlandı; ‘En çok arama yapılan konu, sakın aramayın diye uyardığımız konu oldu’

‘Sakın aramayın, sakın izlemeyin’ diye haberleştirmek, gizlice reklamını yapmaktır aslında. ‘Periscope’ adlı bir canlı video yayınlama uygulaması da böyle bir ahlaksız habercilikle meşhur edilmişti. ‘Ahlaksız adam, Periscope canlı yayında tecavüz etti sevgilisine’ diye haber yapıldıktan sonra, Periscope uygulamasını indirenler birkaç kat daha arttı! 

Erkekler Canavar!

Kadına şiddet haberlerinin yoğun olarak işlendiği günlerde, kadına şiddet olayları azalmadığı gibi artıyor bile. Kadına şiddete yönelik haberler, bazen öyle abartılı bir şekilde veriliyor ki, bir erkek olarak bile sokağa çıktığınız zaman, sanki bütün erkekler eşlerini döven canavarmış gibi düşünmeye başlıyorsunuz. Erkeklerin belki sadece %5’i eşine şiddet uygularken, tüm erkekler böyleymiş gibi haberler veriliyor.

Aynı şey tüm olumsuz haberler için geçerlidir. Emniyet şeridini ihmal eden üç tane aracı manşete çekerken, emniyet şeridini ihlal etmeyen üç yüz arabayı görmüyorsunuz.

Hayvana Eziyet Haberleri

Sokaklarda yaşayan hayvanlarla ilgili o kadar sık ve ajite edici haberler yapılıyor ki, sokakta herkes hayvan tekmeliyor, kedi boğazlıyor sanırsınız. İnsan elbette her canlıyı sevmeli ancak hiçbir sevgi insan sevgisinden daha önemli olmamalı. Bir köpek tarafından ısırılıp hayatını kaybeden 14 yaşında ki çocuk, sokakta tekmelenen köpek kadar dikkat çekmiyorsa, birçok şeyi yeniden sorgulamak zorundayız. İnsan sevgisi olmayanın hayvan sevgisinin yapmacık olduğuna inanırım ben.

Hayvan sevgisi bazı insanları insanlıktan çıkartıyor. Sosyal medya hesaplarımdan birinde insana saldıran köpeklerden çok, köpeklere saldıran insanların manşete çekilmesini eleştirmiştim. Bu eleştirimin altına, nerdeyse ölen çocuğu ve civarda hayvanları sevmeyen insanların suçlu olduğunu iddia eden yorumlar bile yapıldı. Bu yorumları yapan insanların sosyal medya hesaplarını incelediğimde gördüm ki, hepsi sürekli hayvan resimleri ve hayvan sevgisi paylaşan insanlar. İnsan sevginize ne oldu sizin?

Bu meseleyi konuştuğumuz bir öğretmen arkadaşım, kendi okulunda bir rehber öğretmenin sözünü benimle paylaştı. Bayan rehber öğretmen ‘Denize bir çocuk ile bir kedi düşse, sadece birisini kurtarma imkanım olsa, ben Kediyi kurtarırım’ demiş. Aynı öğretmenin, odasındaki kedilerle ilgilendiği kadar okulundaki öğrencilerle ilgilenmediğini tahmin edersiniz.

Sosyal Baskı

Sosyal medya ve görsel medya yoluyla yapılan baskı, insanlarımıza, hayvanları insandan daha çok önemsemeyi aşılıyor adeta. Bazı belediyeler bu sosyal baskıdan öyle etkileniyor ki, sokak çocukları için değil sokak köpekleri için yatırım yapıyorlar. Haber siteleri, insan için yapılan yatırımlardan daha çok hayvanlar için yapılan yatırımları manşete taşıyor.

Sorumlu Habercilik

Sorumlu habercilikten bahsedildiği zaman hemen ‘Basın Özgürlüğü’ diye ortalığı ayağa kaldıranlar ‘özgürlük ahlakı ve çerçevesi’ üzerine yeniden düşünsünler. Özgür habercilik, erkekleri canavar gibi göstermek değildir. Özgür habercilik, bir olayı lanetliyormuş gibi görünüp reklamını yapmak değildir. Özgür habercilik, hayvan sevgisini anlatırken insan sevgisini unutturmak değildir. 

1990’lı yıllarda, özel televizyon kanalları çoğalınca, televizyonda görünmek isteyen birçok insanın farklı şovları haber olurdu. Kameraları görünce soyunanlar, kamera görünce şarkı söyleyenler, hatta bir ara boğaz köprüsünde intihar şovu yapıp ana habere konu olanlar bile oldu. Boğaz köprüsünde intihar şovu yaparak haber olmak isteyenlerin sayısı, boğaz köprüsünde intihar şovu yapanların haber olamaması ile azaldı. O dönem bazı duyarlı televizyoncular, boğaz köprüsü intihar şovlarını haber bültenlerinde yayınlamama kararlarını bile duyurmuştu.

Toplum Ahlakı

Kadına şiddet, hayvanlara eziyet, aile içi vahşet gibi haberler ne kadar çok verilirse o kadar çok artıyor. Bu haberleri azaltmak, sorumlu haberciliğin gereğidir. Aksi takdirde haber ahlakının ahlaksızlığı, toplum ahlakını daha çok bozmaya devam edecek. 

Bir Cevap Yazın